Jau rašėme apie tai, kokius mokesčius turi mokėti individualia veikla besiverčiantis asmuo. Tačiau yra atvejis, kai atsiranda prievolė dar vienam – pridėtinės vertės – mokesčiui (PVM). Jei gyventojo individualios veiklos pajamos per pastaruosius 12 veiklos mėnesių viršijo 45 tūkst. eurų ribą arba šiai veiklai vykdyti gyventojas priskiria bei naudoja ilgalaikį turtą, PVM mokėtoju registruotis būtina.
Kai Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) patvirtino Jus PVM mokėtoju, privalote:
- Mokėti PVM;
- Teikti PVM deklaracijas;
- Išduoti klientams ne sąskaitas-faktūras, bet PVM sąskaitas faktūras;
- Teikti minėtas PVM sąskaitas faktūras VMI (šis pakeitimas numatomas nuo 2016 m. spalio 10 d.).
Individualios veiklos vykdytojai PVM deklaraciją (šiuo atveju reikalinga forma FR0600) VMI turi pateikti ne vieną, bet du kartus per metus – iki sausio 25 dienos ir iki liepos 25 dienos (jei viena iš datų pasitaikė savaitgalį, deklaracijos teikimo terminas perkeliamas į artimiausią darbo dieną).
PVM mokėtojas individualios veiklos pajamas apskaitomo pagal kaupimo principą – pajamos pripažįstamos paslaugų atlikimo ar prekių pardavimo momentu, nepriklausomai nuo pinigų gavimo, bei yra kaupiamos visus finansinius metus, o susidaręs pelnas ar nuostoliai perkeliami į ateinančius ataskaitinius metus (ne PVM mokėtojams paprastai taikomas pinigų apskaitos principas).
Norėdami užsiregistruoti PVM mokėtoju, turite VMI pateikti užpildytą FR0388 formą. Tai galite padaryti ir internetu.
PVM mokėtojais privalo užsiregistruoti ir skirtingas veiklas vykdantys ar įmones turintys asmenys, jei bendras jų visų atlygis per 12 paskutinių mėnesių viršijo 45 tūkst. eurų ribą. Taisyklė galioja ir tuomet, jei kiekvienos veiklos ar įmonės atskirai paimtos pajamos minėtos sumos ir nesiekia. Kai asmuo, vykdantis individualią veiklą, kartu su savo šeimos nariais pasiekia 45 000 tūkst. eurų ribą (arba tai padaro kelios šeimos narių valdomų įmonių apyvartos), taip pat privaloma registruotis PVM mokėtoju. Tai padaryti reikia ir tuomet, kai iš Europos sąjungos valstybių praėjusiais kalendoriniais metais įsigyta prekių už daugiau nei 14 tūkst. eurų sumą.
VMI puslapyje nurodyta, kad prievolė registruotis PVM mokėtoju atsiranda:
- kai atlygis už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas per metus (per paskutinius 12 mėnesių) viršija 45 000 Eur;
- jeigu tas pats asmuo (vienas ar kartu su kitais asmenimis, kurie pagal PVM įstatymą laikomi su juo susijusiais) kontroliuoja keletą juridinių asmenų, ir visų jo kontroliuojamų juridinių asmenų ir jo paties bendra gauta ar gautina atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir /ar paslaugas suma per metus (per paskutinius 12 mėnesių) viršijo PVM įstatymo 45 000 Eur sumą, neatsižvelgiant į tai, kad kiekvieno tokio asmens ar dalies jų gauto ar gautino atlygio suma yra mažesnė už nustatytą 45 000 Eur;
- kai fiziniai asmenys (ūkininkai, kuriems taikoma kompensacinio PVM tarifo schema ir gyventojai, vykdantys ekonominę veiklą (besiverčiantys individualia, profesine, sporto, žemės ūkio ar kitokia veikla), kurie iš ES valstybių narių PVM mokėtojų ar kitų apmokestinamųjų asmenų, kurie privalo registruotis PVM mokėtojais įsigyja prekes ir visų įsigytų prekių vertė (neįskaitant PVM, sumokėto ar mokėtino ES valstybėje, iš kurios prekės buvo atgabentos) einamaisiais kalendoriniais metais yra didesnė kaip 14 000 Eur.
Neišsigąskite, jei visa tai skamba sudėtingai. Kalbant paprastai, jei individualią veiklą tik pradedate ir numanote, kad, ja užsiimdami, per mėnesį vidutiniškai neviršysite daugmaž 3,5 tūkst. eurų pajamų ribos ir nenaudosite savo ilgalaikio turto, registruotis PVM mokėtoju bei atlikti papildomų sudėtingesnių veiksmų Jums greičiausiai visai nereikia.
Toliau skaitykite:
Paprasta, kaip du kart du: kaip užregistruoti arba nutraukti individualią veiklą
Kilo neaiškumų? Rašykite mums el. paštu info@cflow.lt arba skambinkite Mokesčių informacijos centro numeriu 1882.
Parengta pagal puslapio vmi.lt informaciją