Individualios veiklos mokesčiai? Nieko sudėtingo!

2016.03.14

Turbūt viena pagrindinių priežasčių, kodėl daugelis suinteresuotų žmonių taip ir nesiima dirbti savarankiškai, yra individualios veiklos mokesčiai, tiksliau – baimė suklysti, juos mokant, ir taip prisidaryti rūpesčių. Natūralu, kad nežinomybė gąsdina. Vis dėlto baimintis tiesiog nėra priežasties – net jei finansai ir nėra Jūsų stiprioji pusė, įsitikinsite, kad individualios veiklos mokesčiai asmenims, besiverčiantiems individualia veikla pagal pažymą, tikrai nėra kietas ar, juo labiau, neįkandamas riešutėlis.

Pateikiame pavyzdį. Tarkime per metus, vykdydami individualią veiklą, gavote 1000 eurų pajamų. Mažiausiai 30 proc. pajamų visuomet laikoma Jūsų išlaidomis, kurių neprivalote įrodyti (išlaidas patvirtinantys dokumentai reikalingi tik tuomet, jei išlaidos viršija minėtų 30 proc. ribą). Tuomet apmokestinamosiomis pajamomis laikomas visų pajamų (1000 Eur) ir minėtų išlaidų (30 proc. arba daugiau) skirtumas. Šiuo atveju išlaidomis laikykime standartinius 30 proc., nes tai dažniausiai pasitaikantis atvejis, kuomet visiškai nereikia rūpintis papildomomis išlaidų dokumentacijomis. Tokiu būdu, Jūsų apmokestinamosios pajamos yra 700 eurų. Tai reiškia, kad individualios veiklos mokesčiai skaičiuojami tik nuo šios sumos.
lentele


Gyventojų pajamų mokestis
(GPM) sudaro 15 proc. arba 5 proc. apmokestinamųjų pajamų. Didesnis tarifas taikomas laisvųjų profesijų atstovams – teisininkams, apskaitininikams, architektams, inžinieriams, dizaineriams, brokeriams, psichologams, lobistams ir pan. Visiems kitiems asmenims taikomas 5 proc. tarifas. Kitaip sakant, GPM dydis priklauso nuo Jūsų pasirinktos veiklos rūšies. Ją galite sužinoti akimirksniu, paskambinę Statistikos departamento telefonu (8 5) 236 4716 – čia Jums praneš reikiamos veiklos rūšies kodą, pagal kurį Vastybinėje mokesčių inspekcijoje sužinosite, kokio dydžio GPM – 5 proc. ar 15 proc. – teks mokėti.

Nuo pusės apmokestinamųjų pajamų sumos (minėtų 700 eurų) taip pat skaičiuojamas Valstybinio socialinio draudimo (VSD) mokestis ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos. Sodrai mokamo VSD dydis – 28,5 proc., PSD – 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos. PSD įmokos yra vienintelis ne metinis, o mėnesinis mokestis. Jis mokamas tuomet, kai asmuo nėra draustas privalomuoju sveikatos draudimu.

Tad jei per metus gavote 1000 eurų pajamų, deklaruodami jas turėsite sumokėti daugmaž 17 proc. mokesčių – iš viso, apie 170 eurų (kai Jūsų pasirinktai veiklos rūšiai taikomas 5 proc. GPM tarifas), arba daugmaž 24 proc. mokesčių – apie 240 eurų (kai Jūsų pasirinktai veiklos rūšiai taikomas 15 proc. GPM tarifas). Norite apskaičiuoti tiksliau? Pasinaudokite „CFlow“ mokesčių skaičiuokle.

Visa tai vis dar atrodo pernelyg painu? Su „CFlow“ anksčiau minėtas įmokas be vargo atliksite keliais mygtuko spustelėjimais – išbandykite programą dabar!

Toliau skaitykite: 
Paprasta, kaip du kart du: kaip užregistruoti arba nutraukti individualią veiklą


Išsamiau apie visus šiuos mokesčius, PVM ribą ir kitus susijusius dalykus papasakosime naujuose „Cflow“ blog‘o įrašuose. Kilo neaiškumų? Rašykite mums el. paštu info@cflow.lt arba skambinkite Mokesčių informacijos centro numeriu 1882.

Parengta pagal puslapio vmi.lt informaciją

Komentarai

„Jie – „freelanceriai“. Kalanetikos studiją Antakalnyje atidariusi trenerė individualią veiklą derina su pastoviu darbu

2018.01.08

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ šįkart lankosi kalanetikos trenerė Ugnė Bernotienė. Jauna ir aktyvi moteris individualią veiklą derina su pastoviu samdomu darbu ir tikina, kad šitaip abi darbo formas sėkmingai papildo joms būdingais privalumais.   

Skaityti daugiau

Jie –„freelanceriai“. Mama ir sūnus rinką užkariauja, dirbdami kartu

2017.12.28

Darnus mamos ir sūnaus tandemas – įrodymas, kad individualia veikla vienodai sėkmingai verčiasi tiek jaunesnės, tiek ir vyresnės kartos atstovai, o kartais net – dirbdami išvien. Šiame interviu – plačiau apie tris individualias veiklas: reklamos, vigvamų ir spalvotų raidžių gamybą.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. J. Vaitkutė: „Dirbant individualiai, reikia disciplinos“

2017.12.13

Kūriniais iš maisto išgarsėjusi menininkė individualią veiklą pradėjo tuoj po mokyklos, tačiau teigia, kad taip dirbant reikia mokėti save disciplinuoti.

Skaityti daugiau
skolos freelanceriai

Atsako ekspertai: viskas, ką apie nesąžiningus klientus ir skolų išieškojimą turi žinoti „freelanceriai“

2017.11.01

Bene nemaloniausia problema, su kuria gali susidurti laisvai samdomas specialistas – laiku sumokėti vengiantis arba apskritai to nedarantis klientas. Kokių priemonių imtis, susidūrus su nesąžiningu klientu, „CFlow“ rubrikoje „Atsako ekspertai“ pasakoja skolų išieškojimo specialistė Kristina Šimkuvienė.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. K. Jarmalytė: „Tapyba ant drabužių meną priartinu prie žmonių“

2017.09.10

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ lankosi kūrėja Karolina Jarmalytė. Naujame interviu mergina atskleidžia, kaip atsisakė aukštų pareigų ir pasinėrė į tapybą, dalinasi mintimis apie savarankišką darbą ir meną, kuris artimas visiems žmonėms. 

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. Martynas Zaremba: „Eidamas fotografuoti, pamiršk apie šortus ir basutes“

2017.08.27

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ svečiuojasi bendradarbystės erdvės „Fridge“ įkūrėjas ir profesionalus fotografas M. Zaremba.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. Ilona Petrovė: „Tekstų kūrėjų bendruomenė – ne itin draugiška“

2017.08.21

Tęsiame savo naująją rubriką „Jie – freelanceriai“, kurioje į „CFlow“ interviu klausimus šįkart atsako redaktorė Ilona Petrovė.

Skaityti daugiau
Debesyla

Jie – „freelanceriai“. Danielius Goriunovas („Debesyla“): „Esu baisus tinginys“

2017.08.11

„CFlow“ pristato naują straipsnių ciklą „Jie – freelanceriai“, kuriame nuo šiol – laisvai samdomų specialistų sėkmės istorijos, patirtys ir patarimai. Pirmame šios rubrikos interviu kalbiname tinklaraštininką Danielių Goriunovą, daugeliui geriau žinomą „Debesylos“ vardu.

Skaityti daugiau
laisvai samdomas darbas

5 taisyklės „freelancerių“ ieškantiems verslininkams: kaip sėkmingai bendradarbiauti su laisvai samdomais specialistais?

2017.05.31

Norėdami paneigti dažnai apie „freelancerius“ girdimus mitus, pateikiame 5 taisykles, kuriomis vadovaudamiesi rasite bendrą kalbą su laisvai samdomais specialistais.

Skaityti daugiau
startuolis startup Lietuvoje

Startuolis Lietuvoje: interviu su „CFlow“ įkūrėju Andrium Mironovskiu

2017.05.10

Startuolio kūrimo užkulisiai ir laisvai samdomų specialistų darbo tendencijos. Apie visa tai – pirmosios elektroninės apskaitos šalies „freelanceriams“ kūrėjas.

Skaityti daugiau
sąskaita faktūra

Sąskaitų faktūrų tipai: standartinė, išankstinė, kreditinė

2016.08.04

Vykdant individualią veiklą, gali prireikti išrašyti ne tik standartinę, bet ir išankstinę ar kreditinę sąskaitą faktūrą. Kuo jos skiriasi?

Skaityti daugiau
individuali veikla

7 patarimai, kurie padės tapti sėkmingu freelanceriu

2016.07.05

Dirbti savarankiškai gali bene kiekvienas, tačiau, norint, kad individuali veikla taptų realiu pragyvenimo šaltiniu, o ne papildomu uždarbiu ar hobiu, reikia šiek tiek labiau pasistengti. Štai 7 patarimai, kuriais vadovautis turėtų kiekvienas freelanceris.

Skaityti daugiau
freelanceris

Freelanceris Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Tau seniai atsibodo „ofisinis“ darbas nuo aštuntos iki penktos, rutina ir tai, kad direktorius iki šiol nepadidino algos. Gal verčiau dirbk individualiai ir būk freelanceris?

Skaityti daugiau
Individualios veiklos mokesčiai

Individualios veiklos mokesčiai? Nieko sudėtingo!

2016.03.14

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl daugelis žmonių taip ir nesiima individualios veiklos, yra mokesčių baimė. Tačiau, dirbant pagal individualios veiklos pažymą, baimintis nėra priežasčių – viskas labai paprasta!

Skaityti daugiau
apskaita

Individualios veiklos apskaita: elektroninė ar „popierinė“? (Palyginimas)

2016.02.22

Elektroninė individualios veiklos apskaita ar įprasta „popierinė“ buhalterija: ką pasirinkti? Sužinokite, kaip dirbti savrankiškai patogiausia.

Skaityti daugiau
Individualios veiklos registravimas

Individualios veiklos registravimas ir nutraukimas: paprasta, kaip du kart du

2016.01.30

Individualios veiklos registravimas, kaip ir nutraukimas, užtrunka vos kelias minutes. Sužinokite, kaip gauti individualios veiklos pažymą tojau pat!

Skaityti daugiau
Verslo liudijimas ar pazyma

Verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma?

2015.11.04

Norite imtis individualios veiklos, bet nežinote, kurį būdą pasirinkti? Kas geriau Jums: verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma? Palyginkite skirtumus.

Skaityti daugiau
Individuali veikla pagal pažymą

Individuali veikla pagal pažymą: kas tai?

2015.11.02

Svajojate pradėti dirbti savarankiškai? Individuali veikla pagal pažymą – paprasčiausias būdas to pasiekti.

Skaityti daugiau
Icon euroSkaičiuoklė