Individualios veiklos apskaita: sąskaitos, pajamų ir išlaidų žurnalo pildymas

2015.11.30

Individualios veiklos apskaita dažnai tampa neaiškumu savarankiškai dirbti pradedančiam asmeniui – kaip pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą, atsiskaityti su klientais, kokias išrašyti sąskaitas? Šiame įraše, pradėdami nuo PVM mokėtojo sąvokos, apžvelgiame visus šiuos aspektus. Jei skaitydami norite matyti nurodytų dokumentų – reikiamų sąskaitų-faktūrų, pajamų ir išlaidų žunalo ir kt. – formas, nemokamai užsiregistruokite „CFlow“, ir, skaitydami žemiau esantį tekstą, pavyzdžius matysite gyvai. „CFlow“ – tai pirmoji elektroninė individualios veiklos apskaita Lietuvoje.

Kada reikia registruotis PVM mokėtoju?

Individualios veiklos pajamų gavimo momentu laikomas momentas, kai faktiškai gaunamos pajamos, kitaip sakant, gaunami pinigai. Tai – pinigų apskaitos principas. Jį taiko ne PVM mokėtojai (asmenys, kurių pajamos per 12 pastarųjų veiklos mėnesių neviršijo 45 tūkst. eurų ribos), veikloje nenaudojantys savo ilgalaikio turto, atlikėjų bei sporto veikla užsiimantys gyventojai.

Jei gyventojo individualios veiklos pajamos per pastaruosius 12 veiklos mėnesių viršijo 45 tūkst. eurų ribą arba šiai veiklai vykdyti gyventojas priskiria bei naudoja ilgalaikį turtą, būtina registruotis PVM mokėtoju. Tokiu atveju, individualios veiklos pajamos apskaitomos pagal kaupimo principą – pajamos pripažįstamos paslaugų atlikimo ar prekių pardavimo momentu, nepriklausomai nuo pinigų gavimo, bei yra kaupiamos visus finansinius metus, o susidaręs pelnas ar nuostoliai perkeliami į ateinančius ataskaitinius metus. Pradėjus taikyti kaupimo principą, jis taikomas iki veiklos pabaigos, taigi sugrįžti prie pirmojo, pinigų apskaitos, principo nebegalima.

Jei individualią veiklą tik pradedate ir numanote, kad ją vykdydami, per mėnesį vidutiniškai neviršysite daugmaž 3 500 eurų ribos ir nenaudosite savo ilgalaikio turto, nesukite galvos – Jums nereikia registruotis PVM mokėtoju bei atlikti papildomų sudėtingesnių veiksmų.

Individualios veiklos apskaita: kas turi pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą?

Tiek gyventojas, taikantis pinigų apskaitos principą, tiek ir gyventojas, taikantis kaupimo apskaitos principą, privalo pildyti gyventojo individualios veiklos pajamų – išlaidų apskaitos žurnalą. Kitaip sakant, tai turi daryti visi individualią veiklą pagal pažymą vykdantys asmenys (išskyrus gyventojus, veiklos pajamoms apskaityti naudojančius kasos aparatą, – veiklos pajamos ir išlaidos, tokiu atveju, privalo būti nurodytos aparato kasos operacijų žurnale – arba buhalterinėje apskaitoje taikančius dvejybinį įrašą).

Ne PVM mokėtojas (šiame įraše kalbame tik apie juos) daro atskirą įrašą pajamų – išlaidų apskaitos žurnale, kai faktiškai gauna pajamų iš individualios veiklos arba kai turi išlaidų, susijusių su faktiškai gautomis individualios veiklos pajamomis, neatsižvelgdamas į tai, ar jos apmokėtos.

Gyventojas, pasirinkęs leidžiamais atskaitymais laikyti 30 procentų gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų, neprivalo pildyti pajamų – išlaidų žurnalo skilčių, susijusių su išlaidomis, be to, neprivalo saugoti apskaitos dokumentų, kuriais pagrindžiamos išlaidos. Kiti individualios veiklos vykdytojai privalo saugoti apskaitos dokumentus ir pajamų – išlaidų žurnalus ne mažiau kaip 10 metų.

Kaip atsiskaitoma su klientais?

Gyventojas, besiverčiantis individualia veikla, klientams privalo išduoti išrašytą sąskaitą-faktūrą, kurioje pateikia informaciją apie tai, kokias prekes arba paslaugas pardavė. Šiame dokumente reikia nurodyti:

  1. dokumento pavadinimą (sąskaita-faktūra);
  2. sąskaitos seriją ir numerį (seriją pasirinkite savo nuožiūra, – gali būti viena, dvi  ar kelios bet kokios raidės, kurias naudosite ir kitoms sąskaitoms – o numeraciją pradėkite nuo 0001 ir tęskite pagal įprastą skaičių seką);
  3. pardavėjo kodą (savo individualios veiklos pažymos numerį);
  4. datą, kada išrašyta sąskaita-faktūra;
  5. parduotos prekės, turto ar paslaugos pavadinimą;
  6. vardą, pavardę, parašą.

Tokie patys duomenys turi būti nurodyti ir apie pirkėją. Jei jis ne asmuo, o įmonė, vietoj vardo ir pavardės rašomas įmonės pavadinimas, vietoj individualios veiklos pažymos numerio – įmonės kodas ir PVM mokėtojo numeris (jei įmonė yra PVM mokėtoja). Jei pirkėjas yra įmonė, bet ne PVM mokėtoja, PVM mokėtojo kodo rašyti nereikia. Tiek savo, tiek pirkėjo adreso rašyti taip pat neprivaloma.

Kur įsigyti visus individualios veiklos apskaitai reikalingus dokumentus?

Sąskaitų-faktūrų blankus ir pajamų – išlaidų žurnalus rasite specializuotose kanceliarinių prekių parduotuvėse (Dariaus ir Girėno g. 41, Trakų g. 7, Gedimino pr. 48-1, Savanorių pr. 22, Šermukšnių g. 3, Ulonų g. 1/Žukausko g. 1) arba čia.

Tačiau paprasčiausia naudoti individualios veiklos apskaitos programą „CFlow“, kurioje pateikiamos visos šių dokumentų elektroninės versijos, saugomi jų išrašai, sudaroma patogi galimybė sekti jų neribotą registrą internete. Išbandykite nemokamai!

Taip pat skaitykite:
Verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma?


Kilo neaiškumų? Rašykite mums el. paštu info@cflow.lt arba skambinkite Mokesčių informacijos centro numeriu 1882.

Parengta pagal puslapio vmi.lt informaciją

Komentarai

„Jie – „freelanceriai“. Kalanetikos studiją Antakalnyje atidariusi trenerė individualią veiklą derina su pastoviu darbu

2018.01.08

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ šįkart lankosi kalanetikos trenerė Ugnė Bernotienė. Jauna ir aktyvi moteris individualią veiklą derina su pastoviu samdomu darbu ir tikina, kad šitaip abi darbo formas sėkmingai papildo joms būdingais privalumais.   

Skaityti daugiau

Jie –„freelanceriai“. Mama ir sūnus rinką užkariauja, dirbdami kartu

2017.12.28

Darnus mamos ir sūnaus tandemas – įrodymas, kad individualia veikla vienodai sėkmingai verčiasi tiek jaunesnės, tiek ir vyresnės kartos atstovai, o kartais net – dirbdami išvien. Šiame interviu – plačiau apie tris individualias veiklas: reklamos, vigvamų ir spalvotų raidžių gamybą.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. J. Vaitkutė: „Dirbant individualiai, reikia disciplinos“

2017.12.13

Kūriniais iš maisto išgarsėjusi menininkė individualią veiklą pradėjo tuoj po mokyklos, tačiau teigia, kad taip dirbant reikia mokėti save disciplinuoti.

Skaityti daugiau
skolos freelanceriai

Atsako ekspertai: viskas, ką apie nesąžiningus klientus ir skolų išieškojimą turi žinoti „freelanceriai“

2017.11.01

Bene nemaloniausia problema, su kuria gali susidurti laisvai samdomas specialistas – laiku sumokėti vengiantis arba apskritai to nedarantis klientas. Kokių priemonių imtis, susidūrus su nesąžiningu klientu, „CFlow“ rubrikoje „Atsako ekspertai“ pasakoja skolų išieškojimo specialistė Kristina Šimkuvienė.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. K. Jarmalytė: „Tapyba ant drabužių meną priartinu prie žmonių“

2017.09.10

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ lankosi kūrėja Karolina Jarmalytė. Naujame interviu mergina atskleidžia, kaip atsisakė aukštų pareigų ir pasinėrė į tapybą, dalinasi mintimis apie savarankišką darbą ir meną, kuris artimas visiems žmonėms. 

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. Martynas Zaremba: „Eidamas fotografuoti, pamiršk apie šortus ir basutes“

2017.08.27

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ svečiuojasi bendradarbystės erdvės „Fridge“ įkūrėjas ir profesionalus fotografas M. Zaremba.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. Ilona Petrovė: „Tekstų kūrėjų bendruomenė – ne itin draugiška“

2017.08.21

Tęsiame savo naująją rubriką „Jie – freelanceriai“, kurioje į „CFlow“ interviu klausimus šįkart atsako redaktorė Ilona Petrovė.

Skaityti daugiau
Debesyla

Jie – „freelanceriai“. Danielius Goriunovas („Debesyla“): „Esu baisus tinginys“

2017.08.11

„CFlow“ pristato naują straipsnių ciklą „Jie – freelanceriai“, kuriame nuo šiol – laisvai samdomų specialistų sėkmės istorijos, patirtys ir patarimai. Pirmame šios rubrikos interviu kalbiname tinklaraštininką Danielių Goriunovą, daugeliui geriau žinomą „Debesylos“ vardu.

Skaityti daugiau
laisvai samdomas darbas

5 taisyklės „freelancerių“ ieškantiems verslininkams: kaip sėkmingai bendradarbiauti su laisvai samdomais specialistais?

2017.05.31

Norėdami paneigti dažnai apie „freelancerius“ girdimus mitus, pateikiame 5 taisykles, kuriomis vadovaudamiesi rasite bendrą kalbą su laisvai samdomais specialistais.

Skaityti daugiau
startuolis startup Lietuvoje

Startuolis Lietuvoje: interviu su „CFlow“ įkūrėju Andrium Mironovskiu

2017.05.10

Startuolio kūrimo užkulisiai ir laisvai samdomų specialistų darbo tendencijos. Apie visa tai – pirmosios elektroninės apskaitos šalies „freelanceriams“ kūrėjas.

Skaityti daugiau
sąskaita faktūra

Sąskaitų faktūrų tipai: standartinė, išankstinė, kreditinė

2016.08.04

Vykdant individualią veiklą, gali prireikti išrašyti ne tik standartinę, bet ir išankstinę ar kreditinę sąskaitą faktūrą. Kuo jos skiriasi?

Skaityti daugiau
individuali veikla

7 patarimai, kurie padės tapti sėkmingu freelanceriu

2016.07.05

Dirbti savarankiškai gali bene kiekvienas, tačiau, norint, kad individuali veikla taptų realiu pragyvenimo šaltiniu, o ne papildomu uždarbiu ar hobiu, reikia šiek tiek labiau pasistengti. Štai 7 patarimai, kuriais vadovautis turėtų kiekvienas freelanceris.

Skaityti daugiau
freelanceris

Freelanceris Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Tau seniai atsibodo „ofisinis“ darbas nuo aštuntos iki penktos, rutina ir tai, kad direktorius iki šiol nepadidino algos. Gal verčiau dirbk individualiai ir būk freelanceris?

Skaityti daugiau
Individualios veiklos mokesčiai

Individualios veiklos mokesčiai? Nieko sudėtingo!

2016.03.14

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl daugelis žmonių taip ir nesiima individualios veiklos, yra mokesčių baimė. Tačiau, dirbant pagal individualios veiklos pažymą, baimintis nėra priežasčių – viskas labai paprasta!

Skaityti daugiau
apskaita

Individualios veiklos apskaita: elektroninė ar „popierinė“? (Palyginimas)

2016.02.22

Elektroninė individualios veiklos apskaita ar įprasta „popierinė“ buhalterija: ką pasirinkti? Sužinokite, kaip dirbti savrankiškai patogiausia.

Skaityti daugiau
Individualios veiklos registravimas

Individualios veiklos registravimas ir nutraukimas: paprasta, kaip du kart du

2016.01.30

Individualios veiklos registravimas, kaip ir nutraukimas, užtrunka vos kelias minutes. Sužinokite, kaip gauti individualios veiklos pažymą tojau pat!

Skaityti daugiau
Verslo liudijimas ar pazyma

Verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma?

2015.11.04

Norite imtis individualios veiklos, bet nežinote, kurį būdą pasirinkti? Kas geriau Jums: verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma? Palyginkite skirtumus.

Skaityti daugiau
Individuali veikla pagal pažymą

Individuali veikla pagal pažymą: kas tai?

2015.11.02

Svajojate pradėti dirbti savarankiškai? Individuali veikla pagal pažymą – paprasčiausias būdas to pasiekti.

Skaityti daugiau
Icon euroSkaičiuoklė