Individualios veiklos apskaita: sąskaitos, pajamų ir išlaidų žurnalo pildymas

2015.11.30

Individualios veiklos apskaita dažnai tampa neaiškumu savarankiškai dirbti pradedančiam asmeniui – kaip pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą, atsiskaityti su klientais, kokias išrašyti sąskaitas? Šiame įraše, pradėdami nuo PVM mokėtojo sąvokos, apžvelgiame visus šiuos aspektus. Jei skaitydami norite matyti nurodytų dokumentų – reikiamų sąskaitų-faktūrų, pajamų ir išlaidų žunalo ir kt. – formas, nemokamai užsiregistruokite „CFlow“, ir, skaitydami žemiau esantį tekstą, pavyzdžius matysite gyvai. „CFlow“ – tai pirmoji elektroninė individualios veiklos apskaita Lietuvoje.

Kada reikia registruotis PVM mokėtoju?

Individualios veiklos pajamų gavimo momentu laikomas momentas, kai faktiškai gaunamos pajamos, kitaip sakant, gaunami pinigai. Tai – pinigų apskaitos principas. Jį taiko ne PVM mokėtojai (asmenys, kurių pajamos per 12 pastarųjų veiklos mėnesių neviršijo 45 tūkst. eurų ribos), veikloje nenaudojantys savo ilgalaikio turto, atlikėjų bei sporto veikla užsiimantys gyventojai.

Jei gyventojo individualios veiklos pajamos per pastaruosius 12 veiklos mėnesių viršijo 45 tūkst. eurų ribą arba šiai veiklai vykdyti gyventojas priskiria bei naudoja ilgalaikį turtą, būtina registruotis PVM mokėtoju. Tokiu atveju, individualios veiklos pajamos apskaitomos pagal kaupimo principą – pajamos pripažįstamos paslaugų atlikimo ar prekių pardavimo momentu, nepriklausomai nuo pinigų gavimo, bei yra kaupiamos visus finansinius metus, o susidaręs pelnas ar nuostoliai perkeliami į ateinančius ataskaitinius metus. Pradėjus taikyti kaupimo principą, jis taikomas iki veiklos pabaigos, taigi sugrįžti prie pirmojo, pinigų apskaitos, principo nebegalima.

Jei individualią veiklą tik pradedate ir numanote, kad ją vykdydami, per mėnesį vidutiniškai neviršysite daugmaž 3 500 eurų ribos ir nenaudosite savo ilgalaikio turto, nesukite galvos – Jums nereikia registruotis PVM mokėtoju bei atlikti papildomų sudėtingesnių veiksmų.

Individualios veiklos apskaita: kas turi pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą?

Tiek gyventojas, taikantis pinigų apskaitos principą, tiek ir gyventojas, taikantis kaupimo apskaitos principą, privalo pildyti gyventojo individualios veiklos pajamų – išlaidų apskaitos žurnalą. Kitaip sakant, tai turi daryti visi individualią veiklą pagal pažymą vykdantys asmenys (išskyrus gyventojus, veiklos pajamoms apskaityti naudojančius kasos aparatą, – veiklos pajamos ir išlaidos, tokiu atveju, privalo būti nurodytos aparato kasos operacijų žurnale – arba buhalterinėje apskaitoje taikančius dvejybinį įrašą).

Ne PVM mokėtojas (šiame įraše kalbame tik apie juos) daro atskirą įrašą pajamų – išlaidų apskaitos žurnale, kai faktiškai gauna pajamų iš individualios veiklos arba kai turi išlaidų, susijusių su faktiškai gautomis individualios veiklos pajamomis, neatsižvelgdamas į tai, ar jos apmokėtos.

Gyventojas, pasirinkęs leidžiamais atskaitymais laikyti 30 procentų gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų, neprivalo pildyti pajamų – išlaidų žurnalo skilčių, susijusių su išlaidomis, be to, neprivalo saugoti apskaitos dokumentų, kuriais pagrindžiamos išlaidos. Kiti individualios veiklos vykdytojai privalo saugoti apskaitos dokumentus ir pajamų – išlaidų žurnalus ne mažiau kaip 10 metų.

Kaip atsiskaitoma su klientais?

Gyventojas, besiverčiantis individualia veikla, klientams privalo išduoti išrašytą sąskaitą-faktūrą, kurioje pateikia informaciją apie tai, kokias prekes arba paslaugas pardavė. Šiame dokumente reikia nurodyti:

  1. dokumento pavadinimą (sąskaita-faktūra);
  2. sąskaitos seriją ir numerį (seriją pasirinkite savo nuožiūra, – gali būti viena, dvi  ar kelios bet kokios raidės, kurias naudosite ir kitoms sąskaitoms – o numeraciją pradėkite nuo 0001 ir tęskite pagal įprastą skaičių seką);
  3. pardavėjo kodą (savo individualios veiklos pažymos numerį);
  4. datą, kada išrašyta sąskaita-faktūra;
  5. parduotos prekės, turto ar paslaugos pavadinimą;
  6. vardą, pavardę, parašą.

Tokie patys duomenys turi būti nurodyti ir apie pirkėją. Jei jis ne asmuo, o įmonė, vietoj vardo ir pavardės rašomas įmonės pavadinimas, vietoj individualios veiklos pažymos numerio – įmonės kodas ir PVM mokėtojo numeris (jei įmonė yra PVM mokėtoja). Jei pirkėjas yra įmonė, bet ne PVM mokėtoja, PVM mokėtojo kodo rašyti nereikia. Tiek savo, tiek pirkėjo adreso rašyti taip pat neprivaloma.

Kur įsigyti visus individualios veiklos apskaitai reikalingus dokumentus?

Sąskaitų-faktūrų blankus ir pajamų – išlaidų žurnalus rasite specializuotose kanceliarinių prekių parduotuvėse (Dariaus ir Girėno g. 41, Trakų g. 7, Gedimino pr. 48-1, Savanorių pr. 22, Šermukšnių g. 3, Ulonų g. 1/Žukausko g. 1) arba čia.

Tačiau paprasčiausia naudoti individualios veiklos apskaitos programą „CFlow“, kurioje pateikiamos visos šių dokumentų elektroninės versijos, saugomi jų išrašai, sudaroma patogi galimybė sekti jų neribotą registrą internete. Išbandykite nemokamai!

Taip pat skaitykite:
Verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma?


Kilo neaiškumų? Rašykite mums el. paštu info@cflow.lt arba skambinkite Mokesčių informacijos centro numeriu 1882.

Parengta pagal puslapio vmi.lt informaciją

Komentarai

individualios veiklos mokesciai 2018

Supras kiekvienas: individualios veiklos mokesčiai 2018 (+pavyzdys)

2018.04.17

Šiame įraše paaiškiname individualios veiklos mokesčių sistemą, naudodami kiekvienam suprantamą pavyzdį, atnaujintą pagal 2018 metų pakeitimus.

Skaityti daugiau
GPM individualiai veiklai

Ar žinote, koks GPM tarifo dydis taikomas jūsų individualiai veiklai?

2018.04.16

Nors prabėgo jau daugiau nei 4 naujų metų mėnesiai, toli gražu ne visi laisvai samdomi specialistai žino apie gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pakeitimus, įsigaliojusius nuo 2018 metų sausio 1 dienos.

Skaityti daugiau
savaitės startuolis

„Savaitės startuolis“: CFlow.lt (interviu su startuplithuania.com)

2018.04.09

Puslapio startuplithuania.com rubrikoje „Savaitės startuolis“ pasidalinome savo mintimis ir patirtimi apie „CFlow“: idėjos gimimą, įgyvendinimą, iššūkius.

Skaityti daugiau
Grafikos dizainerė

„Jie – „freelanceriai“. S. Korzunova: „Grafinis dizainas – tai tarptautinė vizualinė kalba“

2018.03.29

Grafikos dizainerė Sabina pasakoja apie „freelancerės“ karjerą ir asmeninį 365 dienų iššūkį, pavirtusį nemažai dėmesio internete sulaukiančiu projektu.

Skaityti daugiau

10 filmų individualiai dirbantiems grafikos dizaineriams ir… dailininkams

2018.03.05

Skilties „Filmai „freelanceriams“ akiratyje – grafikos dizaineriai ir… dailininkai. Pristatome 10 tikrų istorijų, pradedant garsiojo „I ❤ NY“ logotipo sukūrimu, baigiant Vincento van Gogo kančiomis.

Skaityti daugiau
vertėjai

„Jie – „freelanceriai“. Ž. Seliokienė: „Vertėjos specialybė Lietuvoje vis dar egzotiška“

2018.02.25

Laisvai samdoma vertėja dirbanti moteris dalinasi profesijos ypatumais ir atskleidžia, kad vertėjauti klientui yra tekę net operacijos metu.

Skaityti daugiau

„Jie – „freelanceriai“. Kalanetikos studiją Antakalnyje atidariusi trenerė individualią veiklą derina su pastoviu darbu

2018.01.08

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ šįkart lankosi kalanetikos trenerė Ugnė Bernotienė. Jauna ir aktyvi moteris individualią veiklą derina su pastoviu samdomu darbu ir tikina, kad šitaip abi darbo formas sėkmingai papildo joms būdingais privalumais.   

Skaityti daugiau

Jie –„freelanceriai“. Mama ir sūnus rinką užkariauja, dirbdami kartu

2017.12.28

Darnus mamos ir sūnaus tandemas – įrodymas, kad individualia veikla vienodai sėkmingai verčiasi tiek jaunesnės, tiek ir vyresnės kartos atstovai, o kartais net – dirbdami išvien. Šiame interviu – plačiau apie tris individualias veiklas: reklamos, vigvamų ir spalvotų raidžių gamybą.

Skaityti daugiau