Ar žinote, koks GPM tarifo dydis taikomas jūsų individualiai veiklai?

2018.04.16

Jeigu atsakėte 5 arba 15 procentų, atsakėte neteisingai. Nors prabėgo jau daugiau nei 4 naujų metų mėnesiai, toli gražu ne visi laisvai samdomi specialistai žino apie gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pakeitimus, kurie įsigaliojo nuo 2018 metų sausio 1 dienos. Kadangi apie tai vis dar sulaukiame nemažai klausimų, šiame įraše trumpai aptarsime svarbiausius dalykus, kuriuos reikėtų žinoti apie pastarąją naujovę.

Gyventojų pajamų mokestį privalo mokėti pajamų gavę nuolatiniai Lietuvos gyventojai bei nenuolatiniai Lietuvos gyventojai, GPM mokantys nuo pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje. Anksčiau individualiai veiklai pagal pažymą būdavo taikomas dvejopas tarifas – 5 arba 15 proc. 15 – jei esate laisvųjų profesijų atstovas, 5 – jei ne. Toks skirstymas nebuvo labai patogus ir daugeliui „freelancerių“ sukeldavo tam tikrų neaiškumų, nepatogumų – kad tiksliai išsiaiškintų jų veiklai taikomą GPM tarifo dydį, laisvai samdomi specialistai turėdavo skambinti ir aiškintis su Statistikos departamento ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) darbuotojais.

Dabar ši užduotis palengvėjo, nes laisvųjų profesijų nebeliko, ir visiems „freelanceriams“, vykdantiems individualią veiklą pagal pažymą, taikoma vienoda GPM mokėjimo tvarka – progresiniai mokesčiai. Tai reiškia, kad dabar GPM tarifo dydis priklauso nuo gyventojo metinių apmokestinamų individualios veiklos pajamų (MP) ir yra skaičiuojamas trejopai:

1. Jei jūsų metinės pajamos, gautos iš individualios veiklos, neviršija 20 000 eurų, individualiai veiklai, nepriklausomai nuo jos rūšies, taikomas 5 proc. GPM tarifo dydis. Jis skaičiuojamas pagal formulę: GPM = MP*0,15 – MP*0,1

2. Jei jūsų metinės pajamos, gautos iš individualios veiklos, yra nuo 20 000 iki 35 000 eurų, individualiai veiklai, nepriklausomai nuo jos rūšies, taikomas tarifas svyruos nuo 5 iki 15 proc., tai yra bus apskaičiuojamas pagal formulę: GPM = MP*0,15 – MP*(0,1-2/300‘000*(MP-20‘000))

Pavyzdys: jei jūsų metinės pajamos bus 21 000 Eur, bus taikomas 5,67 proc. GPM tarifas. Jei 22 000 Eur – 6,33 proc. GPM tarifas. Jei 23 000 Eur – 7 proc. GPM tarifas. Jei 24 000 Eur – 7,67 proc. GPM tarifas. Ir taip toliau (iki 35 000 eurų ribos). 

3. Jei jūsų metinės pajamos, gautos iš individualios veiklos, yra didesnės nei 35 000 eurų, individualiai veiklai, nepriklausomai nuo jos rūšies, taikomas 15 proc. GPM tarifo dydis. Jis apskaičiuojamas pagal formulę: GPM = MP*0,15

GPM individuali veikla

Kaip turbūt matosi iš formulių, apskaičiuoti GPM tarifą patiems gali būti ir sudėtinga, ir nepatogu. Tačiau gal tai puiki proga pradėti naudoti specialiai „freelanceriams“ sukurtą virtualų buhalterį „CFlow“? Mūsų elektroninė sistema nuolat atnaujinama pagal visus aktualius individualios veiklos pakeitimus, todėl visuomet matysite, kiek, kam bei kokių mokesčių turite mokėti. Ir tai tik vienas iš privalumų. Išbandyti „CFlow“ visiškai nemokamai ir gauti net 50 dienų narystės galite čia.

Daugiau apie GPM pakeitimus ir individualios veiklos apmokestinimą skaitykite VMI svetainėje.

Komentarai

Karantinas kai kuriems freelanceriams reiškia draudimą dirbti. O kaip su įsipareigojimais?

2020.03.16

Teisininko komentaras Vyriausybei nuo pirmadienio paskelbus karantiną, bent dviems savaitėms kai kuriems freelanceriams draudžiama arba pasidaro neįmanoma dirbti: negali išvykti į užsienį, nevyks suplanuoti renginiai, negali teikti kai kurių paslaugų. O daugeliui freelancerių tokia padėtis reiškia pradelstą lizingo ar būsto paskolos mokėjimą, taip pat artėja pajamų deklaravimo ir mokesčių mokėjimo laikas.  Apie teisinį karantino vertinimą […]

Skaityti daugiau

7 patarimai, kurie padės tapti sėkmingu „freelanceriu“

2019.07.05

Dirbti savarankiškai gali bene kiekvienas, tačiau, norint, kad individuali veikla taptų realiu pragyvenimo šaltiniu, o ne papildomu uždarbiu ar hobiu, reikia šiek tiek labiau pasistengti. Štai 7 patarimai, kuriais vadovautis turėtų kiekvienas „freelanceris“.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. K. Jarmalytė: „Tapyba ant drabužių meną priartinu prie žmonių“

2017.09.10

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ lankosi kūrėja Karolina Jarmalytė. Naujame interviu mergina atskleidžia, kaip atsisakė aukštų pareigų ir pasinėrė į tapybą, dalinasi mintimis apie savarankišką darbą ir meną, kuris artimas visiems žmonėms. 

Skaityti daugiau
freelanceris

„Freelanceris“ Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Tau seniai atsibodo „ofisinis“ darbas nuo aštuntos iki penktos, rutina ir tai, kad direktorius iki šiol nepadidino algos. Gal verčiau dirbk individualiai ir būk „freelanceris“?

Skaityti daugiau

„Pakrantė“ – gamtos apsuptyje įsikūrusi bendradarbystės erdvė kūrybininkams

2018.12.18

Anot Giedrės Krylovaitės, „Pakrantės“ „coworking’as“ išsiskiria tuo, kad yra įsikūręs gamtos apsuptyje ir yra ideali vieta kūrybininkams, kurie čia gali naudotis net teniso kortais.

Skaityti daugiau

Jie –„freelanceriai“. Grafikos dizainerė Rūta: „Klientai patys dažnai nežino, ko nori“

2018.12.18

Savamokslė grafikos dizainerė įsitikinusi, kad dauguma jos kolegų susiduria su įnoringais klientais, ir atskleidžia savo metodą, kaip kovoti su užsakovais, kurie ir patys ne visuomet supaiso savo įgeidžių.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvių tinklas „Happspace“ Kaune „freelanceriams“ siūlo net masažus

2018.12.01

„Happspace“ lokacijose ypatingas dėmesys skiriamas ne tik darbui, bet ir poilsiui, laisvai samdomi specialistai, panorėję, čia gali atsipalaiduoti masažo kambaryje arba numigti būtent tam sukurtoje vietoje.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvė „Altspace“ plečiasi: ypač laukia kūrybinių industrijų atstovų

2018.11.06

Didelio susidomėjimo sulaukęs ir didžiules ambicijas pademonstravęs „hub’as“ lapkričio 5 dieną atidarė antrąjį savo padalinį.

Skaityti daugiau
Vilnius Tech Park

Bendradarbystės erdvė „Vilnius Tech Park“: žaliuojanti oazė „freelanceriams“ ir startuolių komandoms

2018.09.27

Rubrikoje „Bendradarbystės erdvės“ – žaliuojančioje Vilniaus oazėje įsikūręs „Vilnius Tech Park“, kuriame vietą atranda ne tik „freelanceriai“, bet ir įvairaus dydžio startuolių komandos bei investuotojai.

Skaityti daugiau

„Jie – „freelanceriai“. Du viename: D. Pauliuščenkaitė – ir meno vadovė, ir tekstų kūrėja

2018.09.23

Deimantė sėkmingai įsisavino dvi specialybes – tekstų kūrėjos bei meno vadovės – ir jau kurį laiką teikia individualias paslaugas tokiems klientams, kaip „Garnier“, „Fructis“ ar „Viaplay“.

Skaityti daugiau