Jie – „freelanceriai“. J. Vaitkutė: „Dirbant individualiai, reikia disciplinos“

2017.12.13

Jolita Vaitkutė – vos 21 metų menininkė, Lietuvoje išgarsėjusi originaliais paveikslais iš maisto. Šiuo metu daugiau nei 13 tūkstančių sekėjų savo asmeninėje feisbuko paskyroje turinti, žymių žmonių, o taip pat ir Prezidentės, draugija galinti pasigirti „freelancerė“ aktyviai dalyvauja unikaliuose projektuose, pasisako įvairiais visuomenėje aktualiais klausimais, o kalbėdama apie individualią veiklą, nebijo viešai pažerti kritikos net pačiai Valstybinei mokesčių inspekcijai ar Sodrai. Šįkart „CFlow“ tinklaraštyje – menininkės atsakymai į rubrikos „Jie – freelanceriai“ anketos klausimus.   

– Ar seniai dirbi laisvai samdoma specialiste? Kokios srities „freelancerė“ esi ir kokiomis veiklomis užsiimi? Kaip save apibūdintum?

– Esu laisvai samdoma menininkė. Ganėtinai keblu apibūdinti, ką veikiu, nes dažniausiai nėra tikslaus veiklos, kuria užsiimu, kodo. Bendrai tariant, dirbu su įvairiais renginiais, reklama ir savo idėjomis.

– Ar anksčiau tau yra tekę dirbti kokį nors ofisinį darbą? Jei taip, kas paskatino pradėti dirbti savarankiškai?  

– Dirbti biure yra tekę. Ir ne kartą. Paskutinis sykis buvo toks baisus, jog nusprendžiau daryti viską, kad negrįžčiau į nepatikusią darbovietę. Apskritai dirbti kažkam kitam man visuomet buvo sunku, norėjosi kurti sau. Kai gavau individualios veiklos pažymą, man tebuvo 18 metų, buvau ką tik baigusi mokyklą. Tiesa, iš pradžių disciplinuoti save sekėsi ne taip gerai, kaip norėčiau, dėl to darbas biure, bent jau šiuo klausimu, kurį laiką buvo palankesnis.

– Ar galėtum suskaičiuoti, kiek darbų maistu esi sukūrusi? Kuris iš jų tau – pats brangiausias, įsimintiniausias?

– Darbus kuriu ne tik maistu. Maistas – tik maža dalis to, ką darau. Iš viso, esu sukūrusi šimtus kūrinių, kai juos įgyvendinu – iškart pamirštu ir imuosi naujų projektų.

– Kokias medžiagas kūrybai norėtum išbandyti ateityje?

– Man tai visiškai nesvarbu. Galiu piešti bet kuo, turbūt jokių svajonių neturiu dėl to, kad nežinau, kas būtų neįveikiama.

– Sakoma, kad šiais laikais menininkas turi ne tik kurti, bet ir būti savo paties vadybininku – tinkamai save pristatyti bei parodyti kuo platesnei auditorijai. Akivaizdu, kad tai padaryti tau pavyko. Ar galėtum pasidalinti sėkmės receptu? 

– Mano sėkmės receptas yra prodiuseris ir komanda. Jau nebedirbu viena, nes projektai dažnai būna milžiniški. Aš turiu viziją, kurią man padeda įgyvendinti. Mano išgarsėjimas buvo tik pasekmė to, ką veikiau.

– Kokių užsakymų dažniausiai sulauki iš klientų? Ar užsakovų dar tenka ieškoti pačiai?

– Šiuo metu užsakovų neieškau, norintys mane susiranda, jau turiu kolegų, agentūrų, kurios kreipiasi į mane dėl naujų idėjų. Užsakymai būna įvairūs, kartais klientai patys pasiūlo, kaip galėtų atrodyti būsimas darbas.

– Tavo menas – labiau pramoga žiūrovams ar išliekamąją vertę turintis kūrinys? 

– Tai – pramoga, aktualija. Kol kas turiu tik du kūrinius, kurie yra ilgaamžiai ir pasakoja istoriją. Man patinka sujungti pop-kultūrą ir istoriją ir, tiesą sakant, kol kas dar nematau didelio reikalo kurti ką nors amžino. Kai paskaitau interviu, kuriuos daviau, kai man buvo 16 metų, pagalvoju, kad toksiška būti viešam nuo tokio ankstyvo amžiaus. Taip pat ir su darbais – apie išliekamąją vertę turinčius kūrinius galvoti dar per anksti.

– Kokie ateities planai, naujų projektų vizijos šiuo metu sukasi tavo galvoje?

– Svajoju kurti produktus, kurie galėtų gyventi ir be manęs, bet su mano priežiūra. Ir, žinoma, visuomet domina nauji savęs ieškojimai, nes šiandien jaučiuosi pavargusi nuo to, ką dariau ligi šiol. Nors menininkai taip sako visada.

– Individualios veiklos mokesčiai ir buhalterinė apskaita. Ar sudėtinga pradedančiam „freelanceriui“ visa tai greitai įsisavinti ir kaip su šia „biurokratija“ tvarkaisi pati?

– Individualios veiklos mokesčių sistema man atrodo sudėtinga, kartais dėl to papykstu feisbuke. Viskas yra nepatogu, o tam, kad sumokėtum mokesčius, reikia gerokai pasikankinti. Tiesa, mano buhalterinius rūpesčius gerokai palengvina „CFlow“.

– Koks svarbiausias patarimas, kurį duotum jaunam žmogui, galvojančiam apie laisvai samdomo specialisto karjerą?

– Dirbti savarankiškai nėra lengva, nes reikia disciplinuoti savo laiką, pačiam ieškoti darbo ir kurti ryšius. Darbdavio nėra, todėl turi susigalvoti kryptį. Dėl to linkiu gerai išsiaiškinti savo tikslus bei norus, o einant jų link, nepritrūkti motyvacijos.

Daugiau menininkės darbų pamatysite čia

Nuotraukos – iš asmeninio J. Vaitkutės archyvo.

Komentarai

Karantinas kai kuriems freelanceriams reiškia draudimą dirbti. O kaip su įsipareigojimais?

2020.03.16

Teisininko komentaras Vyriausybei nuo pirmadienio paskelbus karantiną, bent dviems savaitėms kai kuriems freelanceriams draudžiama arba pasidaro neįmanoma dirbti: negali išvykti į užsienį, nevyks suplanuoti renginiai, negali teikti kai kurių paslaugų. O daugeliui freelancerių tokia padėtis reiškia pradelstą lizingo ar būsto paskolos mokėjimą, taip pat artėja pajamų deklaravimo ir mokesčių mokėjimo laikas.  Apie teisinį karantino vertinimą […]

Skaityti daugiau

7 patarimai, kurie padės tapti sėkmingu „freelanceriu“

2019.07.05

Dirbti savarankiškai gali bene kiekvienas, tačiau, norint, kad individuali veikla taptų realiu pragyvenimo šaltiniu, o ne papildomu uždarbiu ar hobiu, reikia šiek tiek labiau pasistengti. Štai 7 patarimai, kuriais vadovautis turėtų kiekvienas „freelanceris“.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. K. Jarmalytė: „Tapyba ant drabužių meną priartinu prie žmonių“

2017.09.10

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ lankosi kūrėja Karolina Jarmalytė. Naujame interviu mergina atskleidžia, kaip atsisakė aukštų pareigų ir pasinėrė į tapybą, dalinasi mintimis apie savarankišką darbą ir meną, kuris artimas visiems žmonėms. 

Skaityti daugiau
freelanceris

„Freelanceris“ Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Tau seniai atsibodo „ofisinis“ darbas nuo aštuntos iki penktos, rutina ir tai, kad direktorius iki šiol nepadidino algos. Gal verčiau dirbk individualiai ir būk „freelanceris“?

Skaityti daugiau

„Pakrantė“ – gamtos apsuptyje įsikūrusi bendradarbystės erdvė kūrybininkams

2018.12.18

Anot Giedrės Krylovaitės, „Pakrantės“ „coworking’as“ išsiskiria tuo, kad yra įsikūręs gamtos apsuptyje ir yra ideali vieta kūrybininkams, kurie čia gali naudotis net teniso kortais.

Skaityti daugiau

Jie –„freelanceriai“. Grafikos dizainerė Rūta: „Klientai patys dažnai nežino, ko nori“

2018.12.18

Savamokslė grafikos dizainerė įsitikinusi, kad dauguma jos kolegų susiduria su įnoringais klientais, ir atskleidžia savo metodą, kaip kovoti su užsakovais, kurie ir patys ne visuomet supaiso savo įgeidžių.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvių tinklas „Happspace“ Kaune „freelanceriams“ siūlo net masažus

2018.12.01

„Happspace“ lokacijose ypatingas dėmesys skiriamas ne tik darbui, bet ir poilsiui, laisvai samdomi specialistai, panorėję, čia gali atsipalaiduoti masažo kambaryje arba numigti būtent tam sukurtoje vietoje.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvė „Altspace“ plečiasi: ypač laukia kūrybinių industrijų atstovų

2018.11.06

Didelio susidomėjimo sulaukęs ir didžiules ambicijas pademonstravęs „hub’as“ lapkričio 5 dieną atidarė antrąjį savo padalinį.

Skaityti daugiau
Vilnius Tech Park

Bendradarbystės erdvė „Vilnius Tech Park“: žaliuojanti oazė „freelanceriams“ ir startuolių komandoms

2018.09.27

Rubrikoje „Bendradarbystės erdvės“ – žaliuojančioje Vilniaus oazėje įsikūręs „Vilnius Tech Park“, kuriame vietą atranda ne tik „freelanceriai“, bet ir įvairaus dydžio startuolių komandos bei investuotojai.

Skaityti daugiau

„Jie – „freelanceriai“. Du viename: D. Pauliuščenkaitė – ir meno vadovė, ir tekstų kūrėja

2018.09.23

Deimantė sėkmingai įsisavino dvi specialybes – tekstų kūrėjos bei meno vadovės – ir jau kurį laiką teikia individualias paslaugas tokiems klientams, kaip „Garnier“, „Fructis“ ar „Viaplay“.

Skaityti daugiau