Individualios veiklos apskaita: sąskaitos, pajamų ir išlaidų žurnalo pildymas

2015.11.30

Individualios veiklos apskaita dažnai tampa neaiškumu savarankiškai dirbti pradedančiam asmeniui – kaip pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą, atsiskaityti su klientais, kokias išrašyti sąskaitas? Šiame įraše, pradėdami nuo PVM mokėtojo sąvokos, apžvelgiame visus šiuos aspektus. Jei skaitydami norite matyti nurodytų dokumentų – reikiamų sąskaitų-faktūrų, pajamų ir išlaidų žunalo ir kt. – formas, nemokamai užsiregistruokite „CFlow“, ir, skaitydami žemiau esantį tekstą, pavyzdžius matysite gyvai. „CFlow“ – tai pirmoji elektroninė individualios veiklos apskaita Lietuvoje.

Kada reikia registruotis PVM mokėtoju?

Individualios veiklos pajamų gavimo momentu laikomas momentas, kai faktiškai gaunamos pajamos, kitaip sakant, gaunami pinigai. Tai – pinigų apskaitos principas. Jį taiko ne PVM mokėtojai (asmenys, kurių pajamos per 12 pastarųjų veiklos mėnesių neviršijo 45 tūkst. eurų ribos), veikloje nenaudojantys savo ilgalaikio turto, atlikėjų bei sporto veikla užsiimantys gyventojai.

Jei gyventojo individualios veiklos pajamos per pastaruosius 12 veiklos mėnesių viršijo 45 tūkst. eurų ribą arba šiai veiklai vykdyti gyventojas priskiria bei naudoja ilgalaikį turtą, būtina registruotis PVM mokėtoju. Tokiu atveju, individualios veiklos pajamos apskaitomos pagal kaupimo principą – pajamos pripažįstamos paslaugų atlikimo ar prekių pardavimo momentu, nepriklausomai nuo pinigų gavimo, bei yra kaupiamos visus finansinius metus, o susidaręs pelnas ar nuostoliai perkeliami į ateinančius ataskaitinius metus. Pradėjus taikyti kaupimo principą, jis taikomas iki veiklos pabaigos, taigi sugrįžti prie pirmojo, pinigų apskaitos, principo nebegalima.

Jei individualią veiklą tik pradedate ir numanote, kad ją vykdydami, per mėnesį vidutiniškai neviršysite daugmaž 3 500 eurų ribos ir nenaudosite savo ilgalaikio turto, nesukite galvos – Jums nereikia registruotis PVM mokėtoju bei atlikti papildomų sudėtingesnių veiksmų.

Individualios veiklos apskaita: kas turi pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą?

Tiek gyventojas, taikantis pinigų apskaitos principą, tiek ir gyventojas, taikantis kaupimo apskaitos principą, privalo pildyti gyventojo individualios veiklos pajamų – išlaidų apskaitos žurnalą. Kitaip sakant, tai turi daryti visi individualią veiklą pagal pažymą vykdantys asmenys (išskyrus gyventojus, veiklos pajamoms apskaityti naudojančius kasos aparatą, – veiklos pajamos ir išlaidos, tokiu atveju, privalo būti nurodytos aparato kasos operacijų žurnale – arba buhalterinėje apskaitoje taikančius dvejybinį įrašą).

Ne PVM mokėtojas (šiame įraše kalbame tik apie juos) daro atskirą įrašą pajamų – išlaidų apskaitos žurnale, kai faktiškai gauna pajamų iš individualios veiklos arba kai turi išlaidų, susijusių su faktiškai gautomis individualios veiklos pajamomis, neatsižvelgdamas į tai, ar jos apmokėtos.

Gyventojas, pasirinkęs leidžiamais atskaitymais laikyti 30 procentų gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų, neprivalo pildyti pajamų – išlaidų žurnalo skilčių, susijusių su išlaidomis, be to, neprivalo saugoti apskaitos dokumentų, kuriais pagrindžiamos išlaidos. Kiti individualios veiklos vykdytojai privalo saugoti apskaitos dokumentus ir pajamų – išlaidų žurnalus ne mažiau kaip 10 metų.

Kaip atsiskaitoma su klientais?

Gyventojas, besiverčiantis individualia veikla, klientams privalo išduoti išrašytą sąskaitą-faktūrą, kurioje pateikia informaciją apie tai, kokias prekes arba paslaugas pardavė. Šiame dokumente reikia nurodyti:

  1. dokumento pavadinimą (sąskaita-faktūra);
  2. sąskaitos seriją ir numerį (seriją pasirinkite savo nuožiūra, – gali būti viena, dvi  ar kelios bet kokios raidės, kurias naudosite ir kitoms sąskaitoms – o numeraciją pradėkite nuo 0001 ir tęskite pagal įprastą skaičių seką);
  3. pardavėjo kodą (savo individualios veiklos pažymos numerį);
  4. datą, kada išrašyta sąskaita-faktūra;
  5. parduotos prekės, turto ar paslaugos pavadinimą;
  6. vardą, pavardę, parašą.

Tokie patys duomenys turi būti nurodyti ir apie pirkėją. Jei jis ne asmuo, o įmonė, vietoj vardo ir pavardės rašomas įmonės pavadinimas, vietoj individualios veiklos pažymos numerio – įmonės kodas ir PVM mokėtojo numeris (jei įmonė yra PVM mokėtoja). Jei pirkėjas yra įmonė, bet ne PVM mokėtoja, PVM mokėtojo kodo rašyti nereikia. Tiek savo, tiek pirkėjo adreso rašyti taip pat neprivaloma.

Kur įsigyti visus individualios veiklos apskaitai reikalingus dokumentus?

Sąskaitų-faktūrų blankus ir pajamų – išlaidų žurnalus rasite specializuotose kanceliarinių prekių parduotuvėse (Dariaus ir Girėno g. 41, Trakų g. 7, Gedimino pr. 48-1, Savanorių pr. 22, Šermukšnių g. 3, Ulonų g. 1/Žukausko g. 1) arba čia.

Tačiau paprasčiausia naudoti individualios veiklos apskaitos programą „CFlow“, kurioje pateikiamos visos šių dokumentų elektroninės versijos, saugomi jų išrašai, sudaroma patogi galimybė sekti jų neribotą registrą internete. Išbandykite nemokamai!

Taip pat skaitykite:
Verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma?


Kilo neaiškumų? Rašykite mums el. paštu info@cflow.lt arba skambinkite Mokesčių informacijos centro numeriu 1882.

Parengta pagal puslapio vmi.lt informaciją

Komentarai

Karantinas kai kuriems freelanceriams reiškia draudimą dirbti. O kaip su įsipareigojimais?

2020.03.16

Teisininko komentaras Vyriausybei nuo pirmadienio paskelbus karantiną, bent dviems savaitėms kai kuriems freelanceriams draudžiama arba pasidaro neįmanoma dirbti: negali išvykti į užsienį, nevyks suplanuoti renginiai, negali teikti kai kurių paslaugų. O daugeliui freelancerių tokia padėtis reiškia pradelstą lizingo ar būsto paskolos mokėjimą, taip pat artėja pajamų deklaravimo ir mokesčių mokėjimo laikas.  Apie teisinį karantino vertinimą […]

Skaityti daugiau

7 patarimai, kurie padės tapti sėkmingu „freelanceriu“

2019.07.05

Dirbti savarankiškai gali bene kiekvienas, tačiau, norint, kad individuali veikla taptų realiu pragyvenimo šaltiniu, o ne papildomu uždarbiu ar hobiu, reikia šiek tiek labiau pasistengti. Štai 7 patarimai, kuriais vadovautis turėtų kiekvienas „freelanceris“.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. K. Jarmalytė: „Tapyba ant drabužių meną priartinu prie žmonių“

2017.09.10

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ lankosi kūrėja Karolina Jarmalytė. Naujame interviu mergina atskleidžia, kaip atsisakė aukštų pareigų ir pasinėrė į tapybą, dalinasi mintimis apie savarankišką darbą ir meną, kuris artimas visiems žmonėms. 

Skaityti daugiau
freelanceris

„Freelanceris“ Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Tau seniai atsibodo „ofisinis“ darbas nuo aštuntos iki penktos, rutina ir tai, kad direktorius iki šiol nepadidino algos. Gal verčiau dirbk individualiai ir būk „freelanceris“?

Skaityti daugiau

„Pakrantė“ – gamtos apsuptyje įsikūrusi bendradarbystės erdvė kūrybininkams

2018.12.18

Anot Giedrės Krylovaitės, „Pakrantės“ „coworking’as“ išsiskiria tuo, kad yra įsikūręs gamtos apsuptyje ir yra ideali vieta kūrybininkams, kurie čia gali naudotis net teniso kortais.

Skaityti daugiau

Jie –„freelanceriai“. Grafikos dizainerė Rūta: „Klientai patys dažnai nežino, ko nori“

2018.12.18

Savamokslė grafikos dizainerė įsitikinusi, kad dauguma jos kolegų susiduria su įnoringais klientais, ir atskleidžia savo metodą, kaip kovoti su užsakovais, kurie ir patys ne visuomet supaiso savo įgeidžių.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvių tinklas „Happspace“ Kaune „freelanceriams“ siūlo net masažus

2018.12.01

„Happspace“ lokacijose ypatingas dėmesys skiriamas ne tik darbui, bet ir poilsiui, laisvai samdomi specialistai, panorėję, čia gali atsipalaiduoti masažo kambaryje arba numigti būtent tam sukurtoje vietoje.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvė „Altspace“ plečiasi: ypač laukia kūrybinių industrijų atstovų

2018.11.06

Didelio susidomėjimo sulaukęs ir didžiules ambicijas pademonstravęs „hub’as“ lapkričio 5 dieną atidarė antrąjį savo padalinį.

Skaityti daugiau
Vilnius Tech Park

Bendradarbystės erdvė „Vilnius Tech Park“: žaliuojanti oazė „freelanceriams“ ir startuolių komandoms

2018.09.27

Rubrikoje „Bendradarbystės erdvės“ – žaliuojančioje Vilniaus oazėje įsikūręs „Vilnius Tech Park“, kuriame vietą atranda ne tik „freelanceriai“, bet ir įvairaus dydžio startuolių komandos bei investuotojai.

Skaityti daugiau

„Jie – „freelanceriai“. Du viename: D. Pauliuščenkaitė – ir meno vadovė, ir tekstų kūrėja

2018.09.23

Deimantė sėkmingai įsisavino dvi specialybes – tekstų kūrėjos bei meno vadovės – ir jau kurį laiką teikia individualias paslaugas tokiems klientams, kaip „Garnier“, „Fructis“ ar „Viaplay“.

Skaityti daugiau