Supras kiekvienas: individualios veiklos mokesčiai 2018 (+pavyzdys)

2018.04.17

Individualios veiklos mokesčiai – viena pagrindinių priežasčių, kodėl kai kurie žmonės bijo pradėti dirbti savarankiškai. Tiesa, visai be reikalo. Kaip įsitikinsite šiame įraše, individualios veiklos mokestinę sistemą suprasti tikrai nesunku net ir tuo atveju, jei buhalteriniai dalykai jums absoliučiai svetimi. Galiausiai, jei norite visiškai jų išvengti ir būti tikri, kad mokesčius mokate tinkamai, naudokitės pilnai automatizuota elektronine individualios veiklos apskaita „CFlow“, kuri visus buhalterinius rūpesčius išsprendžia už jus. Naudodami „CFlow“, ne tik žinosite, kiek, kam ir kokių mokesčių turite mokėti, bet ir sutaupysite laiko, klientams siųsdami elektronines sąskaitas faktūras (visos jos patikimai saugomos jūsų asmeninėje paskyroje).

Bet sugrįžkime prie individualios veiklos mokesčių temos. Ją suprasti bus kur kas lengviau, analizuojant kai kurių skaitytojų anksčiau jau matytą pavyzdį, atnaujintą pagal 2018 metų pakeitimus.

PAVYZDYS: tarkime, per metus, vykdydami individualią veiklą, gavote 1 000 eurų pajamų. Mažiausiai 30 proc. pajamų visuomet laikoma jūsų išlaidomis, kurių neprivalote įrodyti (išlaidas patvirtinantys dokumentai reikalingi tik tuomet, jei išlaidos viršija minėtų 30 proc. ribą). Tuomet apmokestinamosiomis pajamomis laikomas visų pajamų (1 000 Eur) ir minėtų išlaidų (30 proc. arba daugiau) skirtumas. Šiuo atveju išlaidomis laikykime standartinius 30 proc., nes tai dažniausiai pasitaikantis atvejis, kuomet visiškai nereikia rūpintis papildomomis išlaidų dokumentacijomis.

Tokiu būdu, jūsų apmokestinamos pajamos yra 1 000 – 300 = 700 eurų. Tai reiškia, kad individualios veiklos mokesčiai skaičiuojami tik nuo šios sumos.

individualios veiklos mokesciai 2018

Pagal nuo 2018 metų sausio 1 dienos įsigaliojusius pakeitimus, Gyventojų pajamų mokestis (GPM) individualiai veiklai svyruoja nuo 5 iki 15 proc., priklausomai nuo to, kokios yra gyventojo metinės apmokestinamos individualios veiklos pajamos (MP):

  1. Jei jūsų metinės pajamos, gautos iš individualios veiklos, neviršija 20 000 Eur, individualiai veiklai (nepriklausomai nuo jos rūšies) taikomas 5 proc. GPM tarifo dydis.
  2. Jei jūsų metinės pajamos, gautos iš individualios veiklos, yra nuo 20 000 iki 35 000 Eur, individualiai veiklai (nepriklausomai nuo jos rūšies) taikomas tarifas svyruos nuo 5 iki 15 proc.
  3. Jei jūsų metinės pajamos, gautos iš individualios veiklos, yra didesnės nei 35 000 Eur, individualiai veiklai (nepriklausomai nuo jos rūšies) taikomas 15 proc. GPM tarifo dydis.

Taigi, mūsų atveju (kadangi metinėmis individualios veiklos pajamomis pasirinkome 1 000 Eur), bus taikomas pats mažiausias, tai yra 5 proc. GPM tarifo dydis, atitinkantis 35 Eur. (Daugiau apie atnaujintą GPM skaičiavimo tvarką skaitykite čia.)

Nuo pusės apmokestinamųjų pajamų sumos (minėtų 700 Eur) taip pat skaičiuojamas Valstybinio socialinio draudimo (VSD) mokestis ir Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos. Sodrai mokamo VSD dydis – 28,9 proc. (jei pensijos nekaupiate) arba 30,9 proc. (jei pensiją kaupiate). PSD dydis – 9 proc. nuo pusės GPM apmokestinamų pajamų, šiuo atveju tai – 31,5 Eur.

Sodrai mokamos PSD įmokos yra vienintelis ne metinis, o mėnesinis mokestis. Jis mokamas tuomet, kai asmuo nėra draustas privalomuoju sveikatos draudimu.

Tad jei per metus iš individualios veiklos gavote 1 000 Eur pajamų, deklaruodami jas, turėsite sumokėti kiek mažiau nei 17 proc. mokesčių – 167,65 Eur (jei pensijos nekaupiate) arba kiek daugiau nei 17 proc. mokesčių – 174,65 Eur (jei pensiją kaupiate).

Pirmuoju atveju jūsų grynasis pelnas, iš individualios veiklos per metus gavus 1 000 Eur, būtų 832,35 Eur. Antruoju – 825,35 Eur.

Reziumuojant, suprasti individualios veiklos mokesčių sistemą, pasitelkus ganėtinai elementarų pavyzdį, išties nesudėtinga. Tačiau realybė dažnai būna kiek sudėtingesnė. Bėgant metams, darbais užsivertusiam ir vis daugiau sąskaitų faktūrų išrašančiam „freelanceriui“ sekti tikslią mokėtinų mokesčių sumą, tuo pačiu metu stebėti, ar neatsirado kokių nors individualios veiklos apmokestinimo naujovių ir dar prisiminti mokesčių mokėtojui aktualias datas, darosi vis sunkiau.

Tad jei norite būti visiškai ramūs dėl tinkamai vedamos individualios buhalterijos ir savo brangų laiką skirti darbui, o ne biurokratiniams rebusams, kviečiame nemokamai išbandyti laisvai samdomiems specialistams sukurtą elektroninę apskaitą „CFlow“. Tai – vienas įrankis visai individualios veiklos buhalterijai.

Komentarai

freelanceris

„Freelanceris“ Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Tau seniai atsibodo „ofisinis“ darbas nuo aštuntos iki penktos, rutina ir tai, kad direktorius iki šiol nepadidino algos. Gal verčiau dirbk individualiai ir būk „freelanceris“?

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvių tinklas „Happspace“ Kaune „freelanceriams“ siūlo net masažus

2018.12.01

„Happspace“ lokacijose ypatingas dėmesys skiriamas ne tik darbui, bet ir poilsiui, laisvai samdomi specialistai, panorėję, čia gali atsipalaiduoti masažo kambaryje arba numigti būtent tam sukurtoje vietoje.

Skaityti daugiau

Prabangus „Monday Office“ taikosi į solidžius verslo atstovus: padeda kurti reputaciją

2018.12.01

„Monday Office“ – „premium“ klasės bendradarbystės erdvė, skirta solidiems verslo atstovams ir konsultantams, siekiantiems daugiau privatumo ir ramesnės atmosferos.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvė „Altspace“ plečiasi: ypač laukia kūrybinių industrijų atstovų

2018.11.06

Didelio susidomėjimo sulaukęs ir didžiules ambicijas pademonstravęs „hub’as“ lapkričio 5 dieną atidarė antrąjį savo padalinį.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvė „Work’inn“ kviečia dirbti inovatyvių įmonių ir naujausių technologijų apsuptyje

2018.10.26

Tik kiek daugiau nei metus veikiantis „co-working’as“ coworker.com „Members’ Choice Awards“ rinkimuose jau buvo pripažintas nugalėtoju tarp Vilniaus miesto bendradarbystės erdvių.

Skaityti daugiau
Vilnius Tech Park

Bendradarbystės erdvė „Vilnius Tech Park“: žaliuojanti oazė „freelanceriams“ ir startuolių komandoms

2018.09.27

Rubrikoje „Bendradarbystės erdvės“ – žaliuojančioje Vilniaus oazėje įsikūręs „Vilnius Tech Park“, kuriame vietą atranda ne tik „freelanceriai“, bet ir įvairaus dydžio startuolių komandos bei investuotojai.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvė „NVO Avilys“ siekia po vienu stogu suburti socialinius verslininkus

2018.09.21

„NVO Avilys“ – pirmoji Lietuvoje bendradarbystės erdvė. Jos tikslas – po vienu stogu suburti kuo daugiau prasmingų socialinių iniciatyvų.

Skaityti daugiau

„Jie – „freelanceriai“. Du viename: D. Pauliuščenkaitė – ir meno vadovė, ir tekstų kūrėja

2018.08.13

Deimantė sėkmingai įsisavino dvi specialybes – tekstų kūrėjos bei meno vadovės – ir jau kurį laiką teikia individualias paslaugas tokiems klientams, kaip „Garnier“, „Fructis“ ar „Viaplay“.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvė „FRIDGE“: nedidelė vieta, kurioje mezgasi didelės draugystės

2018.08.02

Naujoje rubrikoje „Bendradarbystės erdvės“ skaitykite apie visoje Lietuvoje veikiančias vietas, skirtas „freelanceriams“, ir, galbūt, išbandykite darbą vienoje iš jų. Pavyzdžiui, „FRIDGE“.

Skaityti daugiau