Jie – „freelanceriai“. K. Jarmalytė: „Tapyba ant drabužių meną priartinu prie žmonių“

2017.09.10

Rubrikoje „Jie – freelanceriai“ lankosi kūrėja Karolina Jarmalytė. Naujame „CFlow“ interviu mergina atskleidžia, kaip atsisakė aukštų pareigų ir pasinėrė į tapybą, dalinasi mintimis apie savarankišką darbą ir meną, kuris artimas visiems žmonėms. 

– Ar seniai dirbi kaip „freelancerė“? Kokios srities laisvai samdoma specialistė esi ir kokia veikla užsiimi? 

– Šiuo metu kaip tik yra mano pasitraukimo iš „ofisinio“ darbo metinės. Esu tapytoja bei mados iliustratorė, o taip pat 10 metų patirtį turinti interneto rinkodaros specialistė. Tapydama ekspresija bei spalvomis trykštančius paveikslus, iliustruodama drabužius bei aksesuarus, kviečiu žmones atrasti savo gyvenime daugiau vietos spalvoms ir menui. Daug dirbu, esu perfekcionistė, svajotoja ir kovotoja, nepataisoma estetė. Gal dėl šio savybių rinkinio ir pasukau į individualią veiklą.

–  Kur dirbai, ką veikei anksčiau ir kas paskatino pradėti savarankišką darbą? Ar pradžia buvo sudėtinga?

– Pastarąjį dešimtmetį, kaip jau minėjau, dirbau rinkodaros/pardavimų srityje. Ėjau atsakingas pareigas, gavau daug patirties. Sprendimas pereiti į kūrybą gimė po truputį, tačiau visada buvo lydimas vidinio lūkesčio atsidurti ten, kur dabar esu. Pirmąją paveikslų parodą galerijoje pristačiau prieš trejus metus, tačiau tapybą tuomet dar vadinau laisvalaikio užsiėmimu, mat dieną pečius užguldavo atsakingos DELFI reklamos pardavimų grupės vadovės pareigos, o teptukui likdavo tik vakarai. Vėliau, plečiantis įmonei ir manyje pabudus kūrybinei gyslelei, su vadovais sutarėme dėl paaukštinimo – pardavimai liko kolegoms, o aš tapau DELFI kūrybos vadove. Taip atsirado gerokai daugiau erdvės idėjų vystymui, ambicingiems, įdomiems projektams bei naujiems kūrybiškiems reklamos sprendimams.

Tuo metu tapydama sulaukdavau vis didesnio susidomėjimo paveikslais. Netrukus supratau, kad artėja dar vienas permainų etapas ir būtent dabar yra mano šansas įgyvendinti savo svajonę. Buvau įsitikinusi, kad patogus gyvenimas mane riboja, taigi atsisakiau visų privilegijų, pastovaus, garantuoto atlyginimo, pareigų, socialinio statuso ir išėjau. Detalaus plano, kaip ir ką darysiu, dar nebuvo, tačiau kryptis buvo aiški. Susikroviau lagaminą ir mėnesiui išskridau į Balį susidėlioti minčių. Grįžusi pradėjau intensyviai tapyti, susikūriau internetinę svetainę, elektroninę parduotuvę, susidėliojau rinkodaros bei pardavimų strategijas ir pasiėmiau individualios veiklos pažymą. Nuo to laiko jau prabėgo metai.

Kaip ir kada pradėjai tapyti? Ar teko mokytis kokioje nors dailės mokykloje, o gal visko išmokai pati? Kaip nupasakotum savo tapybos bruožus, esmę, tikslą?

– Kiek tik save pamenu, paišydavau visada, tačiau tai nebuvo rimta. Mokykloje vietoje dailės buvau pasirinkusi teatrą, o universitete nestudijavau. Taigi, visko išmokau savarankiškai. Gyvename puikiais laikais: jeigu nori ko nors išmokti, pavyzdžių bei informacijos yra daugiau, negu pakanka – viskas prieinama internete keliais palytės spustelėjimais. Tapyti pabandžiau prieš kokius aštuonerius metus, tačiau tai būdavo reti pažaidimai, o prieš ketverius metus kurti ėmiau gerokai rimčiau.

Mano tapyba labai ekspresyvi, spalvinga, dominuoja žmogus, emocijos ir jausmas. Savo kūryba siekiu padrąsinti gyventi ryžtingiau, siekti svajonių, o ne tobulybės, būti ryškesniems, tikriems bei nesuvaidintiems. Spalvomis ir drąsiais potėpiais kviečiu įsileisti meną ne tik į savo namus, bet ir į pasaulėžiūrą, širdį, sielą. Tikiu, kad menas suartina, įkvepia, ramina ar net veikia terapiškai, jis neturi formos ar kanonų, yra mūsų pačių gylis, tiek jį suvokiant, tiek kuriant.

Daugelis kūrėjų meną priešina komercijai. Kaip sugebėjai suderinti šias dvi kategorijas?

– Savo gyvenime nesivadovauju klišėmis, jos riboja kūrybą ir mąstymą. Tapybą ant drabužių sąmoningai pradėjau tam, kad priartinčiau meną prie žmonių – išneščiau jį į gatves ir taip pamažu nuspalvočiau mūsų Lietuvą, pasaulį. Ne kiekvienas gali įsigyti paveikslą, tačiau mielai puošiasi vienetiniais dailininko ranka papuoštais marškiniais, švarkeliu ar suknele. Gyvename amžiuje, kuriame visuomenė jau kiek pavargusi nuo sintetikos, technologijų, pasiilgusi žmogui artimesnio produkto.

Be abejo, galėjau nueiti kitu keliu ir pradėti daug platesnę printų [spaudinių] gamybą, imtis bendradarbiavimo su butikais ir panašiai, tačiau to vengiu. Siekiu unikalumo ant kiekvieno drabužio, aksesuaro ar drobės skiautės, todėl pavieniai projektai man įdomesni už masinę produkciją. Kartais mano klientams tenka laukti ir trejetą savaičių, nes viską darau viena, savo pačios rankomis, tačiau visi sutinka geranoriškai pakentėti, kol ateis jų drabužio iliustravimo eilė, nes žino, kad gaus išskirtinį kūrinį, į kurį įdėta daug autorės meilės.

Tapai paveikslus, pieši ant įvairių daiktų, tavo darbai puošia drabužius. Kur dar galima pamatyti tavo kūrinių?

– Netrukus rinkoje mano kūryba pasirodys dar viena, sakyčiau, ekstremalesne forma, bet kol kas palikime tai paslaptyje. Na, o visas naujienas galima sekti mano feisbuko ar instagramo paskyroje bei asmeninėje svetainėje.

Kurie iš minėtų darbų sulaukia didžiausio susidomėjimo ir turi didžiausią paklausą? Ir kurie – mieliausi tau  pačiai?

– Šių metų hitas, be abejo, yra ranka tapyti džinsiniai švarkeliai. Juos perka ir jauni, ir pagyvenę žmonės. Tai mane džiugina labiausiai, nes menas tikrai neturi amžiaus ribos. Visgi drabužiai yra sezoninis dalykas, tad paklausa kinta sulig metų laikais. Rugsėjį, pavyzdžiui, populiariausios kuprinės. Kalbant apie mielumą, neišskirčiau kažko vieno, visi iliustruoti drabužiai yra meno kūriniai, todėl man brangūs savaime.

– Ar tenka dirbti pagal užsakymus?

– Man, kaip ir daugeliui kūrėjų, priimtiniau laisvoji kūryba, tačiau pagal užsakymus irgi dirbu, nors ir nedažnai. Labai kruopščiai atsirenku žmones bei idėjas.

– Be tapybos, išmanai ir daugelį kitų sričių. Galbūt, šiuo metu teiki ir daugiau individualios veiklos paslaugų? Jei taip, kokių?

– Kol kas visas žinias pritaikau tik savo pačios reikmėms, tačiau ateityje norėčiau sugrįžti į rinkodaros ir dizaino sritį. Dar turiu, ką ten nuveikti.

– Koks svarbiausias patarimas, kurį duotum pradedančiam „freelanceriui“?

– Neklausykite, ką jums sako žmonės, medija ar apskritai „normali“ civilizacija. Tikėkite savimi, ugdykite save, savo troškimus, idėjas. Daug dėl jų dirbkite, būkite savikritiški, tačiau nebijokite svajoti. Jei tvirtai žinosite savo siekius, anksčiau ar vėliau tikrai įgyvendinsite net ir didžiausius norus.

Nuotraukos – iš K. Jarmalytės asmeninio archyvo. 


Dirbi individualiai ir nori pasidalinti savo sėkmės istorija? Rašyk mums adresu info@cflow.lt arba siųsk asmeninę žinutę feisbuke!  

Komentarai

„Jie – „freelanceriai“. Kalanetikos studiją Antakalnyje atidariusi trenerė individualią veiklą derina su pastoviu darbu

2018.01.08

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ šįkart lankosi kalanetikos trenerė Ugnė Bernotienė. Jauna ir aktyvi moteris individualią veiklą derina su pastoviu samdomu darbu ir tikina, kad šitaip abi darbo formas sėkmingai papildo joms būdingais privalumais.   

Skaityti daugiau

Jie –„freelanceriai“. Mama ir sūnus rinką užkariauja, dirbdami kartu

2017.12.28

Darnus mamos ir sūnaus tandemas – įrodymas, kad individualia veikla vienodai sėkmingai verčiasi tiek jaunesnės, tiek ir vyresnės kartos atstovai, o kartais net – dirbdami išvien. Šiame interviu – plačiau apie tris individualias veiklas: reklamos, vigvamų ir spalvotų raidžių gamybą.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. J. Vaitkutė: „Dirbant individualiai, reikia disciplinos“

2017.12.13

Kūriniais iš maisto išgarsėjusi menininkė individualią veiklą pradėjo tuoj po mokyklos, tačiau teigia, kad taip dirbant reikia mokėti save disciplinuoti.

Skaityti daugiau
skolos freelanceriai

Atsako ekspertai: viskas, ką apie nesąžiningus klientus ir skolų išieškojimą turi žinoti „freelanceriai“

2017.11.01

Bene nemaloniausia problema, su kuria gali susidurti laisvai samdomas specialistas – laiku sumokėti vengiantis arba apskritai to nedarantis klientas. Kokių priemonių imtis, susidūrus su nesąžiningu klientu, „CFlow“ rubrikoje „Atsako ekspertai“ pasakoja skolų išieškojimo specialistė Kristina Šimkuvienė.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. K. Jarmalytė: „Tapyba ant drabužių meną priartinu prie žmonių“

2017.09.10

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ lankosi kūrėja Karolina Jarmalytė. Naujame interviu mergina atskleidžia, kaip atsisakė aukštų pareigų ir pasinėrė į tapybą, dalinasi mintimis apie savarankišką darbą ir meną, kuris artimas visiems žmonėms. 

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. Martynas Zaremba: „Eidamas fotografuoti, pamiršk apie šortus ir basutes“

2017.08.27

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ svečiuojasi bendradarbystės erdvės „Fridge“ įkūrėjas ir profesionalus fotografas M. Zaremba.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. Ilona Petrovė: „Tekstų kūrėjų bendruomenė – ne itin draugiška“

2017.08.21

Tęsiame savo naująją rubriką „Jie – freelanceriai“, kurioje į „CFlow“ interviu klausimus šįkart atsako redaktorė Ilona Petrovė.

Skaityti daugiau
Debesyla

Jie – „freelanceriai“. Danielius Goriunovas („Debesyla“): „Esu baisus tinginys“

2017.08.11

„CFlow“ pristato naują straipsnių ciklą „Jie – freelanceriai“, kuriame nuo šiol – laisvai samdomų specialistų sėkmės istorijos, patirtys ir patarimai. Pirmame šios rubrikos interviu kalbiname tinklaraštininką Danielių Goriunovą, daugeliui geriau žinomą „Debesylos“ vardu.

Skaityti daugiau
laisvai samdomas darbas

5 taisyklės „freelancerių“ ieškantiems verslininkams: kaip sėkmingai bendradarbiauti su laisvai samdomais specialistais?

2017.05.31

Norėdami paneigti dažnai apie „freelancerius“ girdimus mitus, pateikiame 5 taisykles, kuriomis vadovaudamiesi rasite bendrą kalbą su laisvai samdomais specialistais.

Skaityti daugiau
startuolis startup Lietuvoje

Startuolis Lietuvoje: interviu su „CFlow“ įkūrėju Andrium Mironovskiu

2017.05.10

Startuolio kūrimo užkulisiai ir laisvai samdomų specialistų darbo tendencijos. Apie visa tai – pirmosios elektroninės apskaitos šalies „freelanceriams“ kūrėjas.

Skaityti daugiau
sąskaita faktūra

Sąskaitų faktūrų tipai: standartinė, išankstinė, kreditinė

2016.08.04

Vykdant individualią veiklą, gali prireikti išrašyti ne tik standartinę, bet ir išankstinę ar kreditinę sąskaitą faktūrą. Kuo jos skiriasi?

Skaityti daugiau
individuali veikla

7 patarimai, kurie padės tapti sėkmingu freelanceriu

2016.07.05

Dirbti savarankiškai gali bene kiekvienas, tačiau, norint, kad individuali veikla taptų realiu pragyvenimo šaltiniu, o ne papildomu uždarbiu ar hobiu, reikia šiek tiek labiau pasistengti. Štai 7 patarimai, kuriais vadovautis turėtų kiekvienas freelanceris.

Skaityti daugiau
freelanceris

Freelanceris Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Tau seniai atsibodo „ofisinis“ darbas nuo aštuntos iki penktos, rutina ir tai, kad direktorius iki šiol nepadidino algos. Gal verčiau dirbk individualiai ir būk freelanceris?

Skaityti daugiau
Individualios veiklos mokesčiai

Individualios veiklos mokesčiai? Nieko sudėtingo!

2016.03.14

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl daugelis žmonių taip ir nesiima individualios veiklos, yra mokesčių baimė. Tačiau, dirbant pagal individualios veiklos pažymą, baimintis nėra priežasčių – viskas labai paprasta!

Skaityti daugiau
apskaita

Individualios veiklos apskaita: elektroninė ar „popierinė“? (Palyginimas)

2016.02.22

Elektroninė individualios veiklos apskaita ar įprasta „popierinė“ buhalterija: ką pasirinkti? Sužinokite, kaip dirbti savrankiškai patogiausia.

Skaityti daugiau
Individualios veiklos registravimas

Individualios veiklos registravimas ir nutraukimas: paprasta, kaip du kart du

2016.01.30

Individualios veiklos registravimas, kaip ir nutraukimas, užtrunka vos kelias minutes. Sužinokite, kaip gauti individualios veiklos pažymą tojau pat!

Skaityti daugiau
Verslo liudijimas ar pazyma

Verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma?

2015.11.04

Norite imtis individualios veiklos, bet nežinote, kurį būdą pasirinkti? Kas geriau Jums: verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma? Palyginkite skirtumus.

Skaityti daugiau
Individuali veikla pagal pažymą

Individuali veikla pagal pažymą: kas tai?

2015.11.02

Svajojate pradėti dirbti savarankiškai? Individuali veikla pagal pažymą – paprasčiausias būdas to pasiekti.

Skaityti daugiau
Icon euroSkaičiuoklė