5 taisyklės „freelancerių“ ieškantiems verslininkams: kaip sėkmingai bendradarbiauti su laisvai samdomais specialistais?

2017.05.31

Jau kurį laiką visame pasaulyje itin sparčiai daugėja laisvai samdomų specialistų („freelancerių“). Prognozuojama, kad iki 2020 metų jie sudarys daugiau nei 40 procentų darbo rinkos, tuo tarpu Amerikoje jau dabar tokiu būdu dirba kas trečias asmuo.

Nors ženkliai daugėti „freelancerių“ Lietuvoje ėmė tik pastaruosius keletą metų, akivaizdu, kad šiuolaikiška darbo forma ir mūsų šalyje imama propaguoti vis dažniau. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, Lietuvoje individualią veiklą pagal pažymą šiuo metu vykdo 96 000 asmenų, tačiau, atsižvelgiant į pastarojo meto tendencijas, jų skaičius netrukus viršys 100 000 ribą.

Nepaisant to, kad laisvai samdomas darbas labai netolimoje ateityje taps dar aktualesnis, nemažai Lietuvos darbdavių į savarankiškai dirbančius specialistus iki šiol žiūri skeptiškai. Norėdami paneigti dažnai girdimus mitus, pateikiame 5 taisykles, kuriomis vadovaudamiesi rasite gerą ir patikimą „freelancerį“ bei efektyviai pasinaudosite laisvai samdomo darbo teikiamais privalumais.

  1. Nesitikėkite, kad „freelanceriai“ dirbs už dyką

Taip, bendrai kalbant, samdyti „freelancerius“ įmonėms dažnu atveju yra pigiau. Vis dėlto tai nereiškia, kad laisvai samdomi specialistai dirba už skatikus. Atvirkščiai, kai kurie iš jų turi gerokai daugiau patirties ir žinių nei įprasti kompanijos  darbuotojai, o jų valandinis atlygis taip pat ženkliai didesnis. Paprastai tai – motyvuoti, atsakingi ir veiklūs žmonės, suprantantys, kad kiekviena kliento užduotis atsiliepia jų reputacijai.

Žinoma, kaip ir visur, tarp „freelancerių“ gali pasitaikyti ir įvairių diletantų, pasižyminčių visai priešingomis būdo savybėmis. Jei, norėdami sutaupyti daugiau savo ar įmonės pinigų, už atliktą darbą siūlysite neadekvačiai mažą atlygį, nesistebėkite, kad pritrauksite būtent pastarojo tipo „specialistus“. Neveltui sakoma, kad nemokamas sūris – tik pelėkautuose. Kitaip tariant, labai tikėtina, kad žmogus, kuriantis ir administruojantis socialinių tinklų paskyras už 200 eurų per mėnesį, tai padarys kur kas kokybiškiau, nei tas, kuris minėtą darbą pažadėjo atlikti už 20 eurų sumą. Kaip ir visur, už kokybę reikia mokėti!

  1. Neieškokite laivai samdomų specialistų atmestinai

Kaip ir priimant žmogų į nuolatinę darbo poziciją, renkantis „freelancerį“ pirmiausia vertėtų pasidomėti jo patirtimi. Laisvai samdomi specialistai neretai turi susikūrę savo „portfolio“, o paprašyti gali atsiųsti darbų pavyzdžių (tekstų rašytojai – straipsnių ir kitų publikacijų, programuotojai ar dizaineriai – nuorodų į sukurtas svetaines, pieštų logotipų ir pan.). Skirkite užtektinai laiko įvertinti jų kokybę, kritiškai pažiūrėkite, ar atliktas darbas tenkintų jūsų pačių lūkesčius. Net ir teigiamu atveju, dažnai vertėtų pradėti nuo nedidelės užduoties, kad galutinai įsitikintumėte, ar „freelancerio“ darbo kultūra atitinka jūsų poreikius. Tačiau nepamirškite pirmosios taisyklės – net ir už bandomuosius darbelius būtina deramai atsilyginti! Turėkite omenyje, kad gandas apie nemokius klientus laisvai samdomų specialistų tarpe sklinda žaibiškai, tad bet koks negarbingas poelgis, neištesėtas pažadas gali labai greitai atsisukti prieš užsakovą.

  1. Aiškiai suformuokite darbo užduotis

Tiksliai žinokite, ko norite, ir pasirūpinkite, kad šiuos norus gerai suprastų jums dirbantis „freelanceris“. Žodžiu pakalbėti apie būsimą projektą, supažindinti su tam tikra įmonės veikla, aptarti lūkesčius visuomet naudinga, tačiau po to užduotis reikėtų suformuluoti pakankamai griežtai ir aiškiai. Kad išvengtumėte įvairių nesusipratimų, geriausia tai padaryti raštu (tarkime, pasirašant sutartį ar bent jau išsiunčiant elektroninį laišką). Jei, pavyzdžiui, nusisamdėte individualiai dirbantį socialinių tinklų ekspertą, pasiekę bendrą susitarimą, nustatykite „deadline‘us“, apibrėžkite, kiek tiksliai įrašų per savaitę jis turi paskelbti jūsų prekės ženklo feisbuko paskyroje ar kokią maksimalią pinigų sumą socialinių tinklų reklamos kampanijoms derėtų išleisti per mėnesį. Taip būsite tikri, kad tikrai vienodai vienas kitą supratote ir kad užsibrėžtų tikslų, laikui bėgant, nepamirš nei viena pusė. O jei „freelancerius“ samdote nuolat, pagalvokite, ar nevertėtų paruošti tam tikros jūsų veiklos ar įmonės prezentacijos, kurią kiekvieną kartą būtų naudinga perskaityti bendradarbiavimą užmezgusiam specialistui – taip sutaupysite laiko.

  1. Reguliariai komunikuokite su laisvai samdomais specialistais

Priešingai nei jūsų įmonės darbuotojai, „freelanceriai“ dirba ne tik jums. Dažnai jie turi bent keletą klientų ir nuolat atlieka jiems skirtingas užduotis. Aišku, geras laisvai samdomas specialistas karts nuo karto pasiteiraus dėl galimų atnaujinimų ar pats pasiūlys aktualių patobulinimų. Tačiau turite nepamiršti, kad savarankiškai dirbantis žmogus nedalyvauja įmonės vidaus procesuose, todėl negali žinoti apie visus vykstančius pokyčius. Būkite tikri, kad apie svarbiausias naujoves (pavyzdžiui, ypatingą asortimente pasirodžiusią prekę) „freelancerį“ informuotų vienas iš kolegų arba jūs patys. Taip pat nenumokite ranka į rezultatų aptarimus – jie turėtų būti vykdomi reguliariai. Kitaip sakant, nebūkite priekabūs (taip greitai atbaidysite bet kurį „freelancerį“), tačiau išlikite pakankamai reiklūs laisvai samdomų specialistų atžvilgiu. Jei ilgainiui visai paleisite vadžias iš rankų, tikėtina, kad anksčiau jums skirtą laiką po truputį pasiglemš kiti, daugiau reikalaujantys „freelancerio“ klientai.

  1. Supraskite, kad „freelancerių“ darbo specifika labai skiriasi nuo įprastų darbuotojų

Norėdami sėkmingai bendradarbiauti su laisvai samdomu specialistu, turite ne tik vadovautis anksčiau išvardintomis taisyklėmis, bet ir iš esmės pakeisti bendravimo santykį. Privalote suprasti, kad „freelanceris“ nėra visai eilinis, jūsų valioje esantis darbuotojas. Veikiau tai – partneris, kuriam kur kas lengviau priimti sprendimą, ar bendradarbiauti su jumis toliau, ar susirasti naują, palankesnį klientą (šiais laikais geram „freelanceriui“ tai padaryti užtrunka vos vieną kitą dieną, o kartais – ir dar mažiau laiko). Tačiau būtent laisvai samdomų specialistų dėka galite optimizuoti įmonės darbą, tai yra mokėti sutartą atlyginimą už realų rezultatą, o ne tuščiai biure stumiamą laiką, likusį iki dienos pabaigos. Turite galimybę labai greitai pasisamdyti specifinės srities žinovą vienam neeiliniam projektui, dėl kurio tikrai neapsimokėtų kurti naujos, pastovios darbo vietos. Galop, į „freelancerį“ neretai galite kreiptis ir savaitgalių ar net vėlaus vakaro metu – dažnai sutiksite geranoriškų žmonių, kurie už tai nė nepareikalaus didesnio atlygio.

Kalbant trumpiau, abejoti šia nauja ir jau daug kartų patikrinta darbo forma tikrai neverta. Užsienio ir Lietuvos „freelanceriai“ sėkmingai bendradarbiauja ne tik su fiziniais, bet ir juridiniais asmenimis, tvarkingai išrašo sąskaitas, dalyvauja konkursuose, kuriuose individualiomis pastangomis pranoksta net ir garsiausias agentūras. Žvelgiant į statistiką, akivaizdu, kad laisvai samdomas darbas ir toliau keis pasaulinę darbo rinką, o jo privalumais naudotis jau dabar gali ne tik patys „freelanceriai“, bet ir sumanūs darbdaviai ar pavieniai klientai.

Komentarai

„Jie – „freelanceriai“. Kalanetikos studiją Antakalnyje atidariusi trenerė individualią veiklą derina su pastoviu darbu

2018.01.08

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ šįkart lankosi kalanetikos trenerė Ugnė Bernotienė. Jauna ir aktyvi moteris individualią veiklą derina su pastoviu samdomu darbu ir tikina, kad šitaip abi darbo formas sėkmingai papildo joms būdingais privalumais.   

Skaityti daugiau

Jie –„freelanceriai“. Mama ir sūnus rinką užkariauja, dirbdami kartu

2017.12.28

Darnus mamos ir sūnaus tandemas – įrodymas, kad individualia veikla vienodai sėkmingai verčiasi tiek jaunesnės, tiek ir vyresnės kartos atstovai, o kartais net – dirbdami išvien. Šiame interviu – plačiau apie tris individualias veiklas: reklamos, vigvamų ir spalvotų raidžių gamybą.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. J. Vaitkutė: „Dirbant individualiai, reikia disciplinos“

2017.12.13

Kūriniais iš maisto išgarsėjusi menininkė individualią veiklą pradėjo tuoj po mokyklos, tačiau teigia, kad taip dirbant reikia mokėti save disciplinuoti.

Skaityti daugiau
skolos freelanceriai

Atsako ekspertai: viskas, ką apie nesąžiningus klientus ir skolų išieškojimą turi žinoti „freelanceriai“

2017.11.01

Bene nemaloniausia problema, su kuria gali susidurti laisvai samdomas specialistas – laiku sumokėti vengiantis arba apskritai to nedarantis klientas. Kokių priemonių imtis, susidūrus su nesąžiningu klientu, „CFlow“ rubrikoje „Atsako ekspertai“ pasakoja skolų išieškojimo specialistė Kristina Šimkuvienė.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. K. Jarmalytė: „Tapyba ant drabužių meną priartinu prie žmonių“

2017.09.10

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ lankosi kūrėja Karolina Jarmalytė. Naujame interviu mergina atskleidžia, kaip atsisakė aukštų pareigų ir pasinėrė į tapybą, dalinasi mintimis apie savarankišką darbą ir meną, kuris artimas visiems žmonėms. 

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. Martynas Zaremba: „Eidamas fotografuoti, pamiršk apie šortus ir basutes“

2017.08.27

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ svečiuojasi bendradarbystės erdvės „Fridge“ įkūrėjas ir profesionalus fotografas M. Zaremba.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. Ilona Petrovė: „Tekstų kūrėjų bendruomenė – ne itin draugiška“

2017.08.21

Tęsiame savo naująją rubriką „Jie – freelanceriai“, kurioje į „CFlow“ interviu klausimus šįkart atsako redaktorė Ilona Petrovė.

Skaityti daugiau
Debesyla

Jie – „freelanceriai“. Danielius Goriunovas („Debesyla“): „Esu baisus tinginys“

2017.08.11

„CFlow“ pristato naują straipsnių ciklą „Jie – freelanceriai“, kuriame nuo šiol – laisvai samdomų specialistų sėkmės istorijos, patirtys ir patarimai. Pirmame šios rubrikos interviu kalbiname tinklaraštininką Danielių Goriunovą, daugeliui geriau žinomą „Debesylos“ vardu.

Skaityti daugiau
laisvai samdomas darbas

5 taisyklės „freelancerių“ ieškantiems verslininkams: kaip sėkmingai bendradarbiauti su laisvai samdomais specialistais?

2017.05.31

Norėdami paneigti dažnai apie „freelancerius“ girdimus mitus, pateikiame 5 taisykles, kuriomis vadovaudamiesi rasite bendrą kalbą su laisvai samdomais specialistais.

Skaityti daugiau
startuolis startup Lietuvoje

Startuolis Lietuvoje: interviu su „CFlow“ įkūrėju Andrium Mironovskiu

2017.05.10

Startuolio kūrimo užkulisiai ir laisvai samdomų specialistų darbo tendencijos. Apie visa tai – pirmosios elektroninės apskaitos šalies „freelanceriams“ kūrėjas.

Skaityti daugiau
sąskaita faktūra

Sąskaitų faktūrų tipai: standartinė, išankstinė, kreditinė

2016.08.04

Vykdant individualią veiklą, gali prireikti išrašyti ne tik standartinę, bet ir išankstinę ar kreditinę sąskaitą faktūrą. Kuo jos skiriasi?

Skaityti daugiau
individuali veikla

7 patarimai, kurie padės tapti sėkmingu freelanceriu

2016.07.05

Dirbti savarankiškai gali bene kiekvienas, tačiau, norint, kad individuali veikla taptų realiu pragyvenimo šaltiniu, o ne papildomu uždarbiu ar hobiu, reikia šiek tiek labiau pasistengti. Štai 7 patarimai, kuriais vadovautis turėtų kiekvienas freelanceris.

Skaityti daugiau
freelanceris

Freelanceris Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Tau seniai atsibodo „ofisinis“ darbas nuo aštuntos iki penktos, rutina ir tai, kad direktorius iki šiol nepadidino algos. Gal verčiau dirbk individualiai ir būk freelanceris?

Skaityti daugiau
Individualios veiklos mokesčiai

Individualios veiklos mokesčiai? Nieko sudėtingo!

2016.03.14

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl daugelis žmonių taip ir nesiima individualios veiklos, yra mokesčių baimė. Tačiau, dirbant pagal individualios veiklos pažymą, baimintis nėra priežasčių – viskas labai paprasta!

Skaityti daugiau
apskaita

Individualios veiklos apskaita: elektroninė ar „popierinė“? (Palyginimas)

2016.02.22

Elektroninė individualios veiklos apskaita ar įprasta „popierinė“ buhalterija: ką pasirinkti? Sužinokite, kaip dirbti savrankiškai patogiausia.

Skaityti daugiau
Individualios veiklos registravimas

Individualios veiklos registravimas ir nutraukimas: paprasta, kaip du kart du

2016.01.30

Individualios veiklos registravimas, kaip ir nutraukimas, užtrunka vos kelias minutes. Sužinokite, kaip gauti individualios veiklos pažymą tojau pat!

Skaityti daugiau
Verslo liudijimas ar pazyma

Verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma?

2015.11.04

Norite imtis individualios veiklos, bet nežinote, kurį būdą pasirinkti? Kas geriau Jums: verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma? Palyginkite skirtumus.

Skaityti daugiau
Individuali veikla pagal pažymą

Individuali veikla pagal pažymą: kas tai?

2015.11.02

Svajojate pradėti dirbti savarankiškai? Individuali veikla pagal pažymą – paprasčiausias būdas to pasiekti.

Skaityti daugiau
Icon euroSkaičiuoklė