Freelanceris Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Dar viena diena ofise. Ateini aštuntą ryto ir sėdi į savo darbo vietą, neskubėdamas pradėti darbų. Iš pradžių, paskrolini facebooke ir paskaitai ryto naujienas Delfyje, tada neskubėdamas pasidarai kavos ir persimeti vienu kitu nereikšmingu žodžiu su kolegomis. Vėl paskrolini facebooke. Po valandėlės pamažu kimbi į susikaupusias užduotis, svajodamas apie pietų pertrauką. Tačiau dar tik pusė devynių, o laikas iki dvyliktos valandos trunka amžinybę. Tik… tak… tik… tak… „This is your life and it‘s ending one minute at a time“, prisimeni viename filme girdėtus žodžius. Visgi nevilčiai nepasiduodi, bandai dirbti. Štai jau ir devynios. Dešimt. Dešimt trisdešimt. Vienuolika penkiolika. Vienuolika trisdešimt penkios. Trisdešimt septynios. Keturiasdešimt viena… Pagaliau ištrunki pietauti ir, prastovėjęs didžiulėje eilėje, gerokai permoki už dienos sriubą ir porą balandėlių. Skubi atgal, bet keliomis minutėmis pavėluoji sugrįžti į biurą, o tai neprasprūsta direktoriui pro akis. Dabar tikrai nepalankus metas prašyti jo didesnio atlyginimo… Paniuręs sėdi į savo kampelį ir bandai dirbti toliau. Jei laikas iki pietų truko amžinybę, tai dabar, regis, visai sustojo. Kokia šiandien diena? Antradienis? Trečiadienis? Ketvirtadienis? Ofise visos dienos vienodos. Tarsi šaipydamasis, tau parašo draugas ir kviečia susitikti. Antrą valandą dienos? Tu paklausi, ar neturėtų tokiu laiku sėdėti darbe, o jis atrašo, kad ką tik išsirito iš lovos: „Aš freelanceris. Pats sau bosas.“ Jis juokiasi, tu susinervini, bet susitari pasimatyti penktą valandą, po darbo. Deja, kai jau ruošiesi išeiti, tavo direktorius paprašo pasilikti iki pusės šešių. Tu žinai, kad direktoriui negalima sakyti „ne“, jau nekalbant apie kur kas riebesnius žodžius, kurie šiuo metu sukasi tavo galvoje. Velniop, mąstai, aš irgi noriu dirbti individualiai – būsiu freelanceris!

Kas yra freelanceris?

Freelanceris – tai žmogus, vykdantis individualią veiklą pagal verslo liudijimą arba individualios veiklos pažymą. Pastarųjų Lietuvoje jau daugiau nei 80 tūkstančių ir nuolat daugėja. Kodėl? Todėl, kad dirbti savarankiškai nesudėtinga, nereikia steigti įmonės ar laužyti galvą dėl sudėtingos mokesčių sistemos. Sėkmingi freelanceriai gali dirbti jiems patiems patogiu metu, namuose arba kitoje patinkančioje vietoje, tačiau taip pat patys ieško klientų ir su jais bendrauja, kontroliuoja savo laiką bei atlyginimą. Šiais laikais daugybė programuotojų, fotografų, tekstų kūrėjų, nekilnojamojo turto brokerių, menininkų ir kitų sričių specialistų visame pasaulyje dirba individualiai.

Nuo ko pradėti?

Taigi tu sugalvojai tapti freelanceriu. Šaunu. Bet dar neskubėk pasakyti direktoriui visko, ką apie jį galvoji. Paprastai nėra protinga mesti pastovų darbą ir pradėti dirbti savarankiškai, ypač jei neturi papildomų santaupų ar kitų pastovių pajamų. Iš pradžių, privalai labai gerai apgalvoti, kokių turi sugebėjimų, kuriuos galėtum pasiūlyti būsimiems klientams. Tarkime, jei dirbai žurnalistu, tikrai moki kurti įvairius tekstus. Tokiu atveju, ir dirbdamas savarankiškai galėsi siūlyti tam tikras straipsnių rašymo, redagavimo paslaugas. Jei sugebi kurti internetinius puslapius, žinoma, atrasi daugybę klientų, kuriems reikės tavo pagalbos. Įvertink ne tik savo sugebėjimus, bet ir savo sugebėjimų poreikį rinkoje. Ar paslaugos arba produktas, kurias gali pasiūlyti, bus iš tiesų geidžiamas žmonių arba įmonių?

Nepamiršk pasirūpinti savo darbų pavyzdžiais – portfolio. Reikia įrodymų, kad tikrai išmanai savo srities darbą. Pavyzdžiui, jei siūlysi fotografo paslaugas, privalai turėti kokybiškų nuotraukų pavyzdžių, kuriuos galėsi rodyti potencialiems užsakovams. Dažnai paranku ir susikurti paprastą internetinį puslapį, kuriame talpinsi savo kūrinius, kad ir kas tai būtų: svetainių, rankų darbo karolių ar tavo gamintų baldų nuotraukos. Jei tokių pavyzdžių neturi, galbūt, pradžioje galėtum pasiūlyti savo paslaugas draugams ar pažįstamiems už simbolinę kainą arba visai nemokamai (pavyzdžiui, surengti jiems fotosesiją ir tuo pačiu praturtinti savo portfolio nuotraukomis). Trumpai tariant, tavo pirmas žingsnis – tiksliai nuspręsti, ką sugebi geriausiai, nustatyti, ar tavo sugebėjimai bus daugiau ar mažiau paklausūs, bei pasirūpinti darbų pavyzdžiais, kuriais galėsi pagrįsti savo kompetenciją būsimiems klientams.

Susidorok su formalumais

Tikimės, kol kas nemetei savo pastovaus darbo, nes liko dar vienas svarbus etapas – sutvarkyti formalumus. Juk neplanuoji dirbti nelegaliai ir būti gėdinga ekonominio šešėlio dalimi? Žinoma, ne. Tiesa, galvoji, kad visa ta biurokratija gali būti labai sudėtinga ir jos vengi. Ne paslaptis – daugelį tai atbaido nuo individualios veiklos. Tačiau visai be reikalo, nes būti freelanceriu Lietuvoje galima tik dviem paprastais būdais: įsigijus verslo liudijimą arba individualios veiklos pažymą. Paprastai būtent antrasis variantas yra tinkamas didžiajai daliai freelancerių (daugiau apie abi galimybes skaityk čia). Patikėk, gauti individualios veiklos pažymą – juokų darbas. Tai gali padaryti, nuvykęs į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) arba tiesiog internetu per kelias minutes. O geriausia, kad tokia pažyma galioja nuo jos tinkamo prašymo pateikimo dienos. Vadinasi, gali ją išsiimti tuomet, kai jau turėsi mokėti pasiryžusį klientą.

Gerai išsiaiškink, kokius mokesčius turėsi mokėti

Mokesčiai – taip pat vienas didžiausių baubų, daugelį atgrasantis nuo individualios veiklos. Bet kaip ir dauguma baimių, mokesčių baimė dažniausiai irgi kyla iš nežinojimo. O sužinoti viską, ko tau reikės, pradedant dirbti individualiai, gali, perskaitęs šį neilgą tekstą su pavyzdžiu (lengvai suprasi, net jei mokykloje nuolat „pykaisi“ su matematika). Galiausiai, yra individualios veiklos buhalterija. Kiekvienas individualiai dirbantis asmuo privalo vykdyti tam tikrą apskaitą – išrašinėti sąskaitas, pildyti pajamų ir išlaidų žurnalus, deklaruoti pajamas ir panašiai. Laimei, Lietuvoje jau yra specialiai freelanceriams sukurta elektroninė sistema, padedanti atsikratyti minėtais rūpesčiais. Jeigu komunalinius mokesčius moki internetu, o ne spaudos kioske, naudojiesi elektronine bankininkyste, ir sąskaitas esi įpratęs gauti elektroniniu paštu, tikrai nenorėsi apkrauti savęs individualios veiklos popierizmu, kai tam yra šiuolaikiška alternatyva. Naudodamas virtualų buhalterį „CFlow“, galėsi keliais spustelėjimais išrašyti ir išsiųsti sąskaitas, matysi visą buvusių ir esamų klientų informaciją, žinosi, kiek, kam ir kokių turėsi mookėti mokesčių ir seksi kitą svarbią informaciją, pavyzdžiui, kaip ir kada deklaruoti pajamas (daugiau apie individualios veiklos buhalteriją skaityk čia). Žodžiu, mokesčiai neturi tapti kliūtimi, pradedant dirbti savarankiškai. Ir netaps, jei bent valandą laiko skirsi tam, kad juos išsiaiškintum. Na, o jei nekantrauji tuojau pat sužinoti, kiek apytiksliai uždirbtum iš individualios veiklos, įvykdęs užsakymų už tam tikrą sumą, pasinaudok mokesčių skaičiuokle nemokamai.

Kaip susirasti pirmųjų klientų?

Taigi, jau žinai, kokias paslaugas siūlysi potencialiems klientams, turi bent keletą darbų pavyzdžių, pasirūpinai individualios veiklos pažyma ir supranti, kad nuo mokesčių nepabėgsi. Užtektinai žinai apie mokesčių sistemą, o virtualus buhalteris užtikrina, kad nepridarytum klaidų. Tik viena smulkmena – tu dar neturi klientų. Kaip jų rasti? Visų pirma, gali apie tai paskelbti ir savo facebook paskyroje. Jau minėjome, kad pirmaisiais klientais gali tapti tavo draugai arba draugų draugai. Galbūt, kažkas tave rekomenduos. Jei ir ne iš karto, prireikus, žinos, kad gali kreiptis į tave. Antra, sek įvairias specialistų socialiniuose tinkluose grupes – vien facebooke jų gausu pačia įvairiausia veikla užsiimantiems freelanceriams. Štai keletas naudingų pavyzdžių, kurie, ieškant klientų, gali praversti ir tau: Tekstų rašytojai, Redaktorius, Deadline, Ieškau fotografo/operatoriaus, Reikia fotografo, NT brokeriai, Programavimas, Web dizainas, kompiuterinė grafika ir t.t., Freelancer‘ių namai: viskas apie individualią veiklą ir kt. Įvairių grupių facebooke galima rasti ir gerokai daugiau – tereikia paieškoti pačiam ar paklausinėti draugų. Jose gausu nuolat atnaujinamų darbo pasiūlymų. Be to, grupėse gali savo paslaugas pristatyti, pasiūlyti pats. Nebijok klausti, bendrauti su kitais freelanceriais, domėkis. Labai svarbu nuo pat pradžių rūpintis gera savo, kaip specialisto, reputacija. Jei su užsakovais bendradarbiausi tinkamai, atsakingai ir profesionaliai susidorosi su užduotimis, tikėtina, kad ateityje vis daugiau žmonių tave rekomenduos patys.

Pamojuok direktoriui ir darbui nuo aštuonių ryto

Direktorius taip ir nepadidino tau algos, tačiau dar dirbdamas pas jį įmonėje, sugebėjai sėkmingai įgyvendinti keletą individualių projektų. Dabar tu – jau beveik tikras freelanceris! Pats susirandi vis daugiau klientų, kurie patenkinti tavo darbu. Žinoma, kol kas dirbi daug, nes freelancinti gali tik laisvu nuo darbo metu. Tačiau imi suprasti keistą dalyką – kad dirbti individualiai tau bene visomis prasmėmis apsimoka labiau. Jei skirtum tam daugiau laiko, greičiausiai ir uždirbtum kur kas daugiau nei savo pastoviame darbe. O kur dar ta viliojanti laisvė ir nepriklausomybė… Malonus darbas namuose… Vieną dieną tu tvirtai apsisprendi – būsi freelanceris ir niekas daugiau. Tikras freelanceris. Ryžtingai nueini pas direktorių ir pareiški, išeinąs iš darbo. Staiga jis pasiūlo tau didesnį atlyginimą, bet tau tai kelia šypseną. Dabar jau per vėlu – tu susižavėjai individualaus darbo privalumais. Direktorius nepasiduoda ir pažada dar kiek pakelti algą, bet tu nė nemirkteli. Po kelių akimirkų jis apmaudžiai pasirašo ant tavo prašymo išeiti iš darbo. Pagaliau! Dabar tu – šimtu procentų freelanceris! Nebeturi atsarginių galimybių, vien tik perspektyvas, kurios priklauso nuo tavęs. Nė nepastebi, kaip varžantį ofiso kostiumą, laikui bėgant, pakeičia patogūs naminiai marškiniai su palmėmis, o stresą ir nuolatinę įtampą – akimirkos ramybė. Tačiau tu neužsnūsti ant laurų, nes supranti, kad freelanceriai irgi privalo dirbti, kad užsidirbtų, kad klientai neatsiranda iš niekur, ir kad pagrindinė kliūtis sėkmingai freelancerio karjerai – tinginystės pagunda. Todėl mokaisi planuoti savo laiką, tobulini įgūdžius, domiesi naujovėmis. Tu dirbi ir uždirbi daugiau nei kada nors būtum pagalvojęs. Pats nustatai savo paslaugų kainas, kurios kyla, didėjant tavo patirčiai ir užsakymų skaičiui. Kadangi žinai, kad žodis „freelanceris“ nesukelia didžiulio įspūdžio aplinkiniams, seniai nebekreipi dėmesio, kai kas nors iš jų juokais pavadina tave paprasčiausiu bedarbiu. Tu supranti, kad dirbti individualiai – tai dirbti daug, tačiau tikslingai, pagal savo paties supratimą ir patogumą. Dabar tu – pats sau bosas. O bosas niekuomet neina į darbą aštuntą ryto.


Kopijuoti ir platinti tekstą be autoriaus sutikimo draudžiama.

Komentarai

„Jie – „freelanceriai“. Kalanetikos studiją Antakalnyje atidariusi trenerė individualią veiklą derina su pastoviu darbu

2018.01.08

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ šįkart lankosi kalanetikos trenerė Ugnė Bernotienė. Jauna ir aktyvi moteris individualią veiklą derina su pastoviu samdomu darbu ir tikina, kad šitaip abi darbo formas sėkmingai papildo joms būdingais privalumais.   

Skaityti daugiau

Jie –„freelanceriai“. Mama ir sūnus rinką užkariauja, dirbdami kartu

2017.12.28

Darnus mamos ir sūnaus tandemas – įrodymas, kad individualia veikla vienodai sėkmingai verčiasi tiek jaunesnės, tiek ir vyresnės kartos atstovai, o kartais net – dirbdami išvien. Šiame interviu – plačiau apie tris individualias veiklas: reklamos, vigvamų ir spalvotų raidžių gamybą.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. J. Vaitkutė: „Dirbant individualiai, reikia disciplinos“

2017.12.13

Kūriniais iš maisto išgarsėjusi menininkė individualią veiklą pradėjo tuoj po mokyklos, tačiau teigia, kad taip dirbant reikia mokėti save disciplinuoti.

Skaityti daugiau
skolos freelanceriai

Atsako ekspertai: viskas, ką apie nesąžiningus klientus ir skolų išieškojimą turi žinoti „freelanceriai“

2017.11.01

Bene nemaloniausia problema, su kuria gali susidurti laisvai samdomas specialistas – laiku sumokėti vengiantis arba apskritai to nedarantis klientas. Kokių priemonių imtis, susidūrus su nesąžiningu klientu, „CFlow“ rubrikoje „Atsako ekspertai“ pasakoja skolų išieškojimo specialistė Kristina Šimkuvienė.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. K. Jarmalytė: „Tapyba ant drabužių meną priartinu prie žmonių“

2017.09.10

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ lankosi kūrėja Karolina Jarmalytė. Naujame interviu mergina atskleidžia, kaip atsisakė aukštų pareigų ir pasinėrė į tapybą, dalinasi mintimis apie savarankišką darbą ir meną, kuris artimas visiems žmonėms. 

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. Martynas Zaremba: „Eidamas fotografuoti, pamiršk apie šortus ir basutes“

2017.08.27

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ svečiuojasi bendradarbystės erdvės „Fridge“ įkūrėjas ir profesionalus fotografas M. Zaremba.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. Ilona Petrovė: „Tekstų kūrėjų bendruomenė – ne itin draugiška“

2017.08.21

Tęsiame savo naująją rubriką „Jie – freelanceriai“, kurioje į „CFlow“ interviu klausimus šįkart atsako redaktorė Ilona Petrovė.

Skaityti daugiau
Debesyla

Jie – „freelanceriai“. Danielius Goriunovas („Debesyla“): „Esu baisus tinginys“

2017.08.11

„CFlow“ pristato naują straipsnių ciklą „Jie – freelanceriai“, kuriame nuo šiol – laisvai samdomų specialistų sėkmės istorijos, patirtys ir patarimai. Pirmame šios rubrikos interviu kalbiname tinklaraštininką Danielių Goriunovą, daugeliui geriau žinomą „Debesylos“ vardu.

Skaityti daugiau
laisvai samdomas darbas

5 taisyklės „freelancerių“ ieškantiems verslininkams: kaip sėkmingai bendradarbiauti su laisvai samdomais specialistais?

2017.05.31

Norėdami paneigti dažnai apie „freelancerius“ girdimus mitus, pateikiame 5 taisykles, kuriomis vadovaudamiesi rasite bendrą kalbą su laisvai samdomais specialistais.

Skaityti daugiau
startuolis startup Lietuvoje

Startuolis Lietuvoje: interviu su „CFlow“ įkūrėju Andrium Mironovskiu

2017.05.10

Startuolio kūrimo užkulisiai ir laisvai samdomų specialistų darbo tendencijos. Apie visa tai – pirmosios elektroninės apskaitos šalies „freelanceriams“ kūrėjas.

Skaityti daugiau
sąskaita faktūra

Sąskaitų faktūrų tipai: standartinė, išankstinė, kreditinė

2016.08.04

Vykdant individualią veiklą, gali prireikti išrašyti ne tik standartinę, bet ir išankstinę ar kreditinę sąskaitą faktūrą. Kuo jos skiriasi?

Skaityti daugiau
individuali veikla

7 patarimai, kurie padės tapti sėkmingu freelanceriu

2016.07.05

Dirbti savarankiškai gali bene kiekvienas, tačiau, norint, kad individuali veikla taptų realiu pragyvenimo šaltiniu, o ne papildomu uždarbiu ar hobiu, reikia šiek tiek labiau pasistengti. Štai 7 patarimai, kuriais vadovautis turėtų kiekvienas freelanceris.

Skaityti daugiau
freelanceris

Freelanceris Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Tau seniai atsibodo „ofisinis“ darbas nuo aštuntos iki penktos, rutina ir tai, kad direktorius iki šiol nepadidino algos. Gal verčiau dirbk individualiai ir būk freelanceris?

Skaityti daugiau
Individualios veiklos mokesčiai

Individualios veiklos mokesčiai? Nieko sudėtingo!

2016.03.14

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl daugelis žmonių taip ir nesiima individualios veiklos, yra mokesčių baimė. Tačiau, dirbant pagal individualios veiklos pažymą, baimintis nėra priežasčių – viskas labai paprasta!

Skaityti daugiau
apskaita

Individualios veiklos apskaita: elektroninė ar „popierinė“? (Palyginimas)

2016.02.22

Elektroninė individualios veiklos apskaita ar įprasta „popierinė“ buhalterija: ką pasirinkti? Sužinokite, kaip dirbti savrankiškai patogiausia.

Skaityti daugiau
Individualios veiklos registravimas

Individualios veiklos registravimas ir nutraukimas: paprasta, kaip du kart du

2016.01.30

Individualios veiklos registravimas, kaip ir nutraukimas, užtrunka vos kelias minutes. Sužinokite, kaip gauti individualios veiklos pažymą tojau pat!

Skaityti daugiau
Verslo liudijimas ar pazyma

Verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma?

2015.11.04

Norite imtis individualios veiklos, bet nežinote, kurį būdą pasirinkti? Kas geriau Jums: verslo liudijimas ar individualios veiklos pažyma? Palyginkite skirtumus.

Skaityti daugiau
Individuali veikla pagal pažymą

Individuali veikla pagal pažymą: kas tai?

2015.11.02

Svajojate pradėti dirbti savarankiškai? Individuali veikla pagal pažymą – paprasčiausias būdas to pasiekti.

Skaityti daugiau
Icon euroSkaičiuoklė