Freelanceris Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Dar viena diena ofise. Ateini aštuntą ryto ir sėdi į savo darbo vietą, neskubėdamas pradėti darbų. Iš pradžių, paskrolini facebooke ir paskaitai ryto naujienas Delfyje, tada neskubėdamas pasidarai kavos ir persimeti vienu kitu nereikšmingu žodžiu su kolegomis. Vėl paskrolini facebooke. Po valandėlės pamažu kimbi į susikaupusias užduotis, svajodamas apie pietų pertrauką. Tačiau dar tik pusė devynių, o laikas iki dvyliktos valandos trunka amžinybę. Tik… tak… tik… tak… „This is your life and it‘s ending one minute at a time“, prisimeni viename filme girdėtus žodžius. Visgi nevilčiai nepasiduodi, bandai dirbti. Štai jau ir devynios. Dešimt. Dešimt trisdešimt. Vienuolika penkiolika. Vienuolika trisdešimt penkios. Trisdešimt septynios. Keturiasdešimt viena… Pagaliau ištrunki pietauti ir, prastovėjęs didžiulėje eilėje, gerokai permoki už dienos sriubą ir porą balandėlių. Skubi atgal, bet keliomis minutėmis pavėluoji sugrįžti į biurą, o tai neprasprūsta direktoriui pro akis. Dabar tikrai nepalankus metas prašyti jo didesnio atlyginimo… Paniuręs sėdi į savo kampelį ir bandai dirbti toliau. Jei laikas iki pietų truko amžinybę, tai dabar, regis, visai sustojo. Kokia šiandien diena? Antradienis? Trečiadienis? Ketvirtadienis? Ofise visos dienos vienodos. Tarsi šaipydamasis, tau parašo draugas ir kviečia susitikti. Antrą valandą dienos? Tu paklausi, ar neturėtų tokiu laiku sėdėti darbe, o jis atrašo, kad ką tik išsirito iš lovos: „Aš freelanceris. Pats sau bosas.“ Jis juokiasi, tu susinervini, bet susitari pasimatyti penktą valandą, po darbo. Deja, kai jau ruošiesi išeiti, tavo direktorius paprašo pasilikti iki pusės šešių. Tu žinai, kad direktoriui negalima sakyti „ne“, jau nekalbant apie kur kas riebesnius žodžius, kurie šiuo metu sukasi tavo galvoje. Velniop, mąstai, aš irgi noriu dirbti individualiai – būsiu freelanceris!

Kas yra freelanceris?

Freelanceris – tai žmogus, vykdantis individualią veiklą pagal verslo liudijimą arba individualios veiklos pažymą. Pastarųjų Lietuvoje jau daugiau nei 80 tūkstančių ir nuolat daugėja. Kodėl? Todėl, kad dirbti savarankiškai nesudėtinga, nereikia steigti įmonės ar laužyti galvą dėl sudėtingos mokesčių sistemos. Sėkmingi freelanceriai gali dirbti jiems patiems patogiu metu, namuose arba kitoje patinkančioje vietoje, tačiau taip pat patys ieško klientų ir su jais bendrauja, kontroliuoja savo laiką bei atlyginimą. Šiais laikais daugybė programuotojų, fotografų, tekstų kūrėjų, nekilnojamojo turto brokerių, menininkų ir kitų sričių specialistų visame pasaulyje dirba individualiai.

Nuo ko pradėti?

Taigi tu sugalvojai tapti freelanceriu. Šaunu. Bet dar neskubėk pasakyti direktoriui visko, ką apie jį galvoji. Paprastai nėra protinga mesti pastovų darbą ir pradėti dirbti savarankiškai, ypač jei neturi papildomų santaupų ar kitų pastovių pajamų. Iš pradžių, privalai labai gerai apgalvoti, kokių turi sugebėjimų, kuriuos galėtum pasiūlyti būsimiems klientams. Tarkime, jei dirbai žurnalistu, tikrai moki kurti įvairius tekstus. Tokiu atveju, ir dirbdamas savarankiškai galėsi siūlyti tam tikras straipsnių rašymo, redagavimo paslaugas. Jei sugebi kurti internetinius puslapius, žinoma, atrasi daugybę klientų, kuriems reikės tavo pagalbos. Įvertink ne tik savo sugebėjimus, bet ir savo sugebėjimų poreikį rinkoje. Ar paslaugos arba produktas, kurias gali pasiūlyti, bus iš tiesų geidžiamas žmonių arba įmonių?

Nepamiršk pasirūpinti savo darbų pavyzdžiais – portfolio. Reikia įrodymų, kad tikrai išmanai savo srities darbą. Pavyzdžiui, jei siūlysi fotografo paslaugas, privalai turėti kokybiškų nuotraukų pavyzdžių, kuriuos galėsi rodyti potencialiems užsakovams. Dažnai paranku ir susikurti paprastą internetinį puslapį, kuriame talpinsi savo kūrinius, kad ir kas tai būtų: svetainių, rankų darbo karolių ar tavo gamintų baldų nuotraukos. Jei tokių pavyzdžių neturi, galbūt, pradžioje galėtum pasiūlyti savo paslaugas draugams ar pažįstamiems už simbolinę kainą arba visai nemokamai (pavyzdžiui, surengti jiems fotosesiją ir tuo pačiu praturtinti savo portfolio nuotraukomis). Trumpai tariant, tavo pirmas žingsnis – tiksliai nuspręsti, ką sugebi geriausiai, nustatyti, ar tavo sugebėjimai bus daugiau ar mažiau paklausūs, bei pasirūpinti darbų pavyzdžiais, kuriais galėsi pagrįsti savo kompetenciją būsimiems klientams.

Susidorok su formalumais

Tikimės, kol kas nemetei savo pastovaus darbo, nes liko dar vienas svarbus etapas – sutvarkyti formalumus. Juk neplanuoji dirbti nelegaliai ir būti gėdinga ekonominio šešėlio dalimi? Žinoma, ne. Tiesa, galvoji, kad visa ta biurokratija gali būti labai sudėtinga ir jos vengi. Ne paslaptis – daugelį tai atbaido nuo individualios veiklos. Tačiau visai be reikalo, nes būti freelanceriu Lietuvoje galima tik dviem paprastais būdais: įsigijus verslo liudijimą arba individualios veiklos pažymą. Paprastai būtent antrasis variantas yra tinkamas didžiajai daliai freelancerių (daugiau apie abi galimybes skaityk čia). Patikėk, gauti individualios veiklos pažymą – juokų darbas. Tai gali padaryti, nuvykęs į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) arba tiesiog internetu per kelias minutes. O geriausia, kad tokia pažyma galioja nuo jos tinkamo prašymo pateikimo dienos. Vadinasi, gali ją išsiimti tuomet, kai jau turėsi mokėti pasiryžusį klientą.

Gerai išsiaiškink, kokius mokesčius turėsi mokėti

Mokesčiai – taip pat vienas didžiausių baubų, daugelį atgrasantis nuo individualios veiklos. Bet kaip ir dauguma baimių, mokesčių baimė dažniausiai irgi kyla iš nežinojimo. O sužinoti viską, ko tau reikės, pradedant dirbti individualiai, gali, perskaitęs šį neilgą tekstą su pavyzdžiu (lengvai suprasi, net jei mokykloje nuolat „pykaisi“ su matematika). Galiausiai, yra individualios veiklos buhalterija. Kiekvienas individualiai dirbantis asmuo privalo vykdyti tam tikrą apskaitą – išrašinėti sąskaitas, pildyti pajamų ir išlaidų žurnalus, deklaruoti pajamas ir panašiai. Laimei, Lietuvoje jau yra specialiai freelanceriams sukurta elektroninė sistema, padedanti atsikratyti minėtais rūpesčiais. Jeigu komunalinius mokesčius moki internetu, o ne spaudos kioske, naudojiesi elektronine bankininkyste, ir sąskaitas esi įpratęs gauti elektroniniu paštu, tikrai nenorėsi apkrauti savęs individualios veiklos popierizmu, kai tam yra šiuolaikiška alternatyva. Naudodamas virtualų buhalterį „CFlow“, galėsi keliais spustelėjimais išrašyti ir išsiųsti sąskaitas, matysi visą buvusių ir esamų klientų informaciją, žinosi, kiek, kam ir kokių turėsi mookėti mokesčių ir seksi kitą svarbią informaciją, pavyzdžiui, kaip ir kada deklaruoti pajamas (daugiau apie individualios veiklos buhalteriją skaityk čia). Žodžiu, mokesčiai neturi tapti kliūtimi, pradedant dirbti savarankiškai. Ir netaps, jei bent valandą laiko skirsi tam, kad juos išsiaiškintum. Na, o jei nekantrauji tuojau pat sužinoti, kiek apytiksliai uždirbtum iš individualios veiklos, įvykdęs užsakymų už tam tikrą sumą, pasinaudok mokesčių skaičiuokle nemokamai.

Kaip susirasti pirmųjų klientų?

Taigi, jau žinai, kokias paslaugas siūlysi potencialiems klientams, turi bent keletą darbų pavyzdžių, pasirūpinai individualios veiklos pažyma ir supranti, kad nuo mokesčių nepabėgsi. Užtektinai žinai apie mokesčių sistemą, o virtualus buhalteris užtikrina, kad nepridarytum klaidų. Tik viena smulkmena – tu dar neturi klientų. Kaip jų rasti? Visų pirma, gali apie tai paskelbti ir savo facebook paskyroje. Jau minėjome, kad pirmaisiais klientais gali tapti tavo draugai arba draugų draugai. Galbūt, kažkas tave rekomenduos. Jei ir ne iš karto, prireikus, žinos, kad gali kreiptis į tave. Antra, sek įvairias specialistų socialiniuose tinkluose grupes – vien facebooke jų gausu pačia įvairiausia veikla užsiimantiems freelanceriams. Štai keletas naudingų pavyzdžių, kurie, ieškant klientų, gali praversti ir tau: Tekstų rašytojai, Redaktorius, Deadline, Ieškau fotografo/operatoriaus, Reikia fotografo, NT brokeriai, Programavimas, Web dizainas, kompiuterinė grafika ir t.t., Freelancer‘ių namai: viskas apie individualią veiklą ir kt. Įvairių grupių facebooke galima rasti ir gerokai daugiau – tereikia paieškoti pačiam ar paklausinėti draugų. Jose gausu nuolat atnaujinamų darbo pasiūlymų. Be to, grupėse gali savo paslaugas pristatyti, pasiūlyti pats. Nebijok klausti, bendrauti su kitais freelanceriais, domėkis. Labai svarbu nuo pat pradžių rūpintis gera savo, kaip specialisto, reputacija. Jei su užsakovais bendradarbiausi tinkamai, atsakingai ir profesionaliai susidorosi su užduotimis, tikėtina, kad ateityje vis daugiau žmonių tave rekomenduos patys.

Pamojuok direktoriui ir darbui nuo aštuonių ryto

Direktorius taip ir nepadidino tau algos, tačiau dar dirbdamas pas jį įmonėje, sugebėjai sėkmingai įgyvendinti keletą individualių projektų. Dabar tu – jau beveik tikras freelanceris! Pats susirandi vis daugiau klientų, kurie patenkinti tavo darbu. Žinoma, kol kas dirbi daug, nes freelancinti gali tik laisvu nuo darbo metu. Tačiau imi suprasti keistą dalyką – kad dirbti individualiai tau bene visomis prasmėmis apsimoka labiau. Jei skirtum tam daugiau laiko, greičiausiai ir uždirbtum kur kas daugiau nei savo pastoviame darbe. O kur dar ta viliojanti laisvė ir nepriklausomybė… Malonus darbas namuose… Vieną dieną tu tvirtai apsisprendi – būsi freelanceris ir niekas daugiau. Tikras freelanceris. Ryžtingai nueini pas direktorių ir pareiški, išeinąs iš darbo. Staiga jis pasiūlo tau didesnį atlyginimą, bet tau tai kelia šypseną. Dabar jau per vėlu – tu susižavėjai individualaus darbo privalumais. Direktorius nepasiduoda ir pažada dar kiek pakelti algą, bet tu nė nemirkteli. Po kelių akimirkų jis apmaudžiai pasirašo ant tavo prašymo išeiti iš darbo. Pagaliau! Dabar tu – šimtu procentų freelanceris! Nebeturi atsarginių galimybių, vien tik perspektyvas, kurios priklauso nuo tavęs. Nė nepastebi, kaip varžantį ofiso kostiumą, laikui bėgant, pakeičia patogūs naminiai marškiniai su palmėmis, o stresą ir nuolatinę įtampą – akimirkos ramybė. Tačiau tu neužsnūsti ant laurų, nes supranti, kad freelanceriai irgi privalo dirbti, kad užsidirbtų, kad klientai neatsiranda iš niekur, ir kad pagrindinė kliūtis sėkmingai freelancerio karjerai – tinginystės pagunda. Todėl mokaisi planuoti savo laiką, tobulini įgūdžius, domiesi naujovėmis. Tu dirbi ir uždirbi daugiau nei kada nors būtum pagalvojęs. Pats nustatai savo paslaugų kainas, kurios kyla, didėjant tavo patirčiai ir užsakymų skaičiui. Kadangi žinai, kad žodis „freelanceris“ nesukelia didžiulio įspūdžio aplinkiniams, seniai nebekreipi dėmesio, kai kas nors iš jų juokais pavadina tave paprasčiausiu bedarbiu. Tu supranti, kad dirbti individualiai – tai dirbti daug, tačiau tikslingai, pagal savo paties supratimą ir patogumą. Dabar tu – pats sau bosas. O bosas niekuomet neina į darbą aštuntą ryto.


Kopijuoti ir platinti tekstą be autoriaus sutikimo draudžiama.

Komentarai

Filmai fotografams

10 geriausių filmų (individualiai dirbantiems) fotografams

2018.05.16

Rubrikoje „Filmai „freelanceriams“ pristatome dešimtuką geriausių vaidybinių ir dokumentinių kino juostų apie fotografiją bei fotografus, kurios sudomins ne tik akimirkos meną išmanančius specialistus.

Skaityti daugiau

„Jie – „freelanceriai“. K. Černeckis: „Rinkdamiesi papuošalus, žmonės darosi drąsesni“

2018.05.11

Išskirtinius papuošalus kuriantis juvelyras savo aistrą sėkmingai pavertė darbu ir daugelio moterų gerai žinomu prekės ženklu „RO Jewellery“.

Skaityti daugiau
individualios veiklos mokesciai 2018

Supras kiekvienas: individualios veiklos mokesčiai 2018 (+pavyzdys)

2018.04.17

Šiame įraše paaiškiname individualios veiklos mokesčių sistemą, naudodami kiekvienam suprantamą pavyzdį, atnaujintą pagal 2018 metų pakeitimus.

Skaityti daugiau
GPM individualiai veiklai

Ar žinote, koks GPM tarifo dydis taikomas jūsų individualiai veiklai?

2018.04.16

Nors prabėgo jau daugiau nei 4 naujų metų mėnesiai, toli gražu ne visi laisvai samdomi specialistai žino apie gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pakeitimus, įsigaliojusius nuo 2018 metų sausio 1 dienos.

Skaityti daugiau
savaitės startuolis

„Savaitės startuolis“: CFlow.lt (interviu su startuplithuania.com)

2018.04.09

Puslapio startuplithuania.com rubrikoje „Savaitės startuolis“ pasidalinome savo mintimis ir patirtimi apie „CFlow“: idėjos gimimą, įgyvendinimą, iššūkius.

Skaityti daugiau
Grafikos dizainerė

„Jie – „freelanceriai“. S. Korzunova: „Grafinis dizainas – tai tarptautinė vizualinė kalba“

2018.03.29

Grafikos dizainerė Sabina pasakoja apie „freelancerės“ karjerą ir asmeninį 365 dienų iššūkį, pavirtusį nemažai dėmesio internete sulaukiančiu projektu.

Skaityti daugiau

10 filmų individualiai dirbantiems grafikos dizaineriams ir… dailininkams

2018.03.05

Skilties „Filmai „freelanceriams“ akiratyje – grafikos dizaineriai ir… dailininkai. Pristatome 10 tikrų istorijų, pradedant garsiojo „I ❤ NY“ logotipo sukūrimu, baigiant Vincento van Gogo kančiomis.

Skaityti daugiau
vertėjai

„Jie – „freelanceriai“. Ž. Seliokienė: „Vertėjos specialybė Lietuvoje vis dar egzotiška“

2018.02.25

Laisvai samdoma vertėja dirbanti moteris dalinasi profesijos ypatumais ir atskleidžia, kad vertėjauti klientui yra tekę net operacijos metu.

Skaityti daugiau