GPM, PSD, VSD: ką reikia žinoti, vykdant individualią veiklą?

2015.11.19

Skaitydami ankstesnį „CFlow“ blog’o įrašą, galėjote įsitikinti, kad asmenims, vykdantiems individualią veiklą pagal pažymą, bijoti mokesčių nėra jokios priežasties – mokesčių sistema šiuo atveju paprasta ir aiški. Primename, kad individualią veiklą pagal pažymą vykdantis asmuo privalo mokėti tris pagrindinius mokesčius. Tai – gyventojų pajamų mokestis, privalomasis sveikatos draudimas ir valstybinis socialinis draudimas.

Gyventojų pajamų mokestis (GPM) – mokamas kartą metuose  

Gyventojų pajamų mokestį privalo mokėti pajamų gavę nuolatiniai Lietuvos gyventojai bei nenuolatiniai Lietuvos gyventojai, GPM mokantys nuo pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje. Jei vykdote individualią veiklą pagal pažymą, būtina žinoti, kokio dydžio GPM tarifą Jums priklauso mokėti: 15 proc. tarifas taikomas laisvųjų profesijų atstovams – teisininkams, apskaitininikams, architektams, inžinieriams, dizaineriams, brokeriams, psichologams, lobistams ir pan. Visiems kitiems asmenims taikomas 5 proc. dydžio tarifas. Kitaip sakant, gyventojų pajamų mokestis (jo dydis) priklauso nuo Jūsų pasirinktos veiklos rūšies. Ją galite sužinoti, paskambinę Statistikos departamento telefonu (8 5) 236 4716.

Privalomasis sveikatos draudimas (PSD) – įmokos mokamos kas mėnesį, tačiau yra išimčių!

Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymas numato, kad apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) valstybė laiduoja nemokamą asmens sveikatos priežiūrą įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Šių sutarčių pagrindu lėšos, gyventojų mokesčių pavidalu sumokėtos valstybei, patenka į valstybines ar privačias gydymo įstaigas, kuriose, kuomet esate drausti privalomuoju sveikatos draudimu, įgyjate teisę gauti Sveikatos draudimo įstatymo ir kitų teisės aktų nustatytas asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Paprasčiau tariant, mokėdami PSD įmokas, lankytis pas gydytoją ir naudotis numatytomis gydymo paslaugomis prireikus galite nemokamai (plačiau apie tai skaitykite čia).

Visu individualios veiklos – net jei aktyviai jos nevykdote – metu privalote kiekvieną mėnesį mokėti PSD įmoką, šiuo metu siekiančią 29 eurus (t. y. 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos – 325 eurų). PSD įmokas privalote mokėti laiku, priešingu atveju, sveikatos draudimas nutrūksta trejiems mėnesiams, kurių metu už vizitus pas gydytoją turėsite mokėti savo lėšomis.

TAČIAU minėtų PSD įmokų nereikia mokėti asmenims, už kuriuos mokamos sveikatos draudimo įmokos (arba kurie jas moka patys), būtent: dirbantiems pagal darbo sutartį, studentams, valstybės tarnautojams, pareigūnams, pensininkams, neįgaliesiems ir kitiems Sveikatos draudimo įstatyme nurodytiems asmenims (pasitikslinti, ar privalote mokėti PSD įmokas, galite, paskambinę Mokesčių informacijos centro numeriu 1882).

Valstybinis socialinis draudimas (VSD) – įmokos mokamos kartą metuose 

Mokėdami VSD įmokas, įgyjate teisę į senatvės, neįgalumo, našlių bei našlaičių ir kitas pensijas, bedarbio pašalpą. VSD įmokų tarifas yra 28,5 proc. (arba 29,5 proc., jei individualią veiklą vykdantis asmuo pensijų kaupime dalyvauja, mokėdamas papildomas kaupiamąsias pensijų įmokas savo lėšomis). VSD, kaip ir PSD, įmokos mokamos nuo 50 proc. individualios veiklos apmokestinamųjų  pajamų (neatėmus VSD ir PSD įmokų) sumos.

Taigi PSD ir VSD įmokos mokamos už tai, kad ateityje, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, gyventojas gautų atitinkamą paslaugą (pavyzdžiui, galėtų nemokamai apsilankyti pas gydytoją) arba išmoką (pavyzdžiui, pensijos ar bedarbio pašalpos) iš valstybės. Tokiu būdu, gyventojo įmokos „sugrįžta“ viena ar kita paslauga arba socialine išmoka.

Vis tiek skamba pernelyg sudėtingai? Nesijaudinkite – „Cflow“ padės laiku ir teisingai atlikti kiekvieną šiame straipsnyje paminėtą įmoką. Maža to, tam užtruksite vos kelias akimirkas! Išmėginkite„CFlow“nemokamai

Toliau skaitykite: 
Paprasta, kaip du kart du: kaip užregistruoti arba nutraukti individualią veiklą


Kilo neaiškumų? Rašykite mums el. paštu info@cflow.lt arba skambinkite Mokesčių informacijos centro numeriu 1882.

Parengta pagal puslapių vmi.lt, sodra.lt, vilniaustlk.lt informaciją 

Komentarai

Karantinas kai kuriems freelanceriams reiškia draudimą dirbti. O kaip su įsipareigojimais?

2020.03.16

Teisininko komentaras Vyriausybei nuo pirmadienio paskelbus karantiną, bent dviems savaitėms kai kuriems freelanceriams draudžiama arba pasidaro neįmanoma dirbti: negali išvykti į užsienį, nevyks suplanuoti renginiai, negali teikti kai kurių paslaugų. O daugeliui freelancerių tokia padėtis reiškia pradelstą lizingo ar būsto paskolos mokėjimą, taip pat artėja pajamų deklaravimo ir mokesčių mokėjimo laikas.  Apie teisinį karantino vertinimą […]

Skaityti daugiau

7 patarimai, kurie padės tapti sėkmingu „freelanceriu“

2019.07.05

Dirbti savarankiškai gali bene kiekvienas, tačiau, norint, kad individuali veikla taptų realiu pragyvenimo šaltiniu, o ne papildomu uždarbiu ar hobiu, reikia šiek tiek labiau pasistengti. Štai 7 patarimai, kuriais vadovautis turėtų kiekvienas „freelanceris“.

Skaityti daugiau

Jie – „freelanceriai“. K. Jarmalytė: „Tapyba ant drabužių meną priartinu prie žmonių“

2017.09.10

Rubrikoje „Jie – „freelanceriai“ lankosi kūrėja Karolina Jarmalytė. Naujame interviu mergina atskleidžia, kaip atsisakė aukštų pareigų ir pasinėrė į tapybą, dalinasi mintimis apie savarankišką darbą ir meną, kuris artimas visiems žmonėms. 

Skaityti daugiau
freelanceris

„Freelanceris“ Lietuvoje: kaip pradėti dirbti individualiai?

2016.06.01

Tau seniai atsibodo „ofisinis“ darbas nuo aštuntos iki penktos, rutina ir tai, kad direktorius iki šiol nepadidino algos. Gal verčiau dirbk individualiai ir būk „freelanceris“?

Skaityti daugiau

„Pakrantė“ – gamtos apsuptyje įsikūrusi bendradarbystės erdvė kūrybininkams

2018.12.18

Anot Giedrės Krylovaitės, „Pakrantės“ „coworking’as“ išsiskiria tuo, kad yra įsikūręs gamtos apsuptyje ir yra ideali vieta kūrybininkams, kurie čia gali naudotis net teniso kortais.

Skaityti daugiau

Jie –„freelanceriai“. Grafikos dizainerė Rūta: „Klientai patys dažnai nežino, ko nori“

2018.12.18

Savamokslė grafikos dizainerė įsitikinusi, kad dauguma jos kolegų susiduria su įnoringais klientais, ir atskleidžia savo metodą, kaip kovoti su užsakovais, kurie ir patys ne visuomet supaiso savo įgeidžių.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvių tinklas „Happspace“ Kaune „freelanceriams“ siūlo net masažus

2018.12.01

„Happspace“ lokacijose ypatingas dėmesys skiriamas ne tik darbui, bet ir poilsiui, laisvai samdomi specialistai, panorėję, čia gali atsipalaiduoti masažo kambaryje arba numigti būtent tam sukurtoje vietoje.

Skaityti daugiau

Bendradarbystės erdvė „Altspace“ plečiasi: ypač laukia kūrybinių industrijų atstovų

2018.11.06

Didelio susidomėjimo sulaukęs ir didžiules ambicijas pademonstravęs „hub’as“ lapkričio 5 dieną atidarė antrąjį savo padalinį.

Skaityti daugiau
Vilnius Tech Park

Bendradarbystės erdvė „Vilnius Tech Park“: žaliuojanti oazė „freelanceriams“ ir startuolių komandoms

2018.09.27

Rubrikoje „Bendradarbystės erdvės“ – žaliuojančioje Vilniaus oazėje įsikūręs „Vilnius Tech Park“, kuriame vietą atranda ne tik „freelanceriai“, bet ir įvairaus dydžio startuolių komandos bei investuotojai.

Skaityti daugiau

„Jie – „freelanceriai“. Du viename: D. Pauliuščenkaitė – ir meno vadovė, ir tekstų kūrėja

2018.09.23

Deimantė sėkmingai įsisavino dvi specialybes – tekstų kūrėjos bei meno vadovės – ir jau kurį laiką teikia individualias paslaugas tokiems klientams, kaip „Garnier“, „Fructis“ ar „Viaplay“.

Skaityti daugiau